Андоновиќ: Синот на покојниот диктатор убедлив на претседателските избори на Филипините – ќерката на друг диктатор негова потпрестедатлка

You must need to login..!

Опис

Синот на покојниот филипински диктатор Фердинанд Маркос, Фердинанд Маркос Јуниор извојува убедлива победа на претседателските избори кои вчера се одржаа на Филипините .

Според неофицијални резултати, врз основа на 96 отсто од преброените гласови, Маркос Јуниор освоил повеќе од 30,5 милиони гласови.

Неговиот ривал и противник, актуелниот потпретседател Лени Робредо, кој важи за активистка за човекови права и реформист, освои 14,5 милиони гласови, а поранешната боксерка, спортска ѕвезда Мени Пакјао, стретопласирана кандидатка со 3,5 милиони гласови.

Кандидатот за потпретседател на Маркос Јуниор, Сара Дутерте, ќерката на лидерот во заминување Родриго Дутерте, постигна многу добар изборен резултат и најверојатно ќе биде избрана за потпрпетседателската функција.

Потпретседателските избори се одвоени и се одржуваат според истите правила. Ако два или повеќе кандидати добијат најмногу гласови за која било позиција, Конгресот ќе гласа меѓу нив кој ќе биде претседател или потпретседател.

Политичкиот сојуз на децата на двајцата авторитарни лидери е добра комбинација за стекнување на власт на Филипините, но предизвикува загриженост за состојбата со човековите права.

Маркос Јуниор и Сара Дутерте избегнаа контроверзни прашања за време на нивната кампања и останаа на наративот за национално единство, иако годините што нивните татковци ги поминаа на власт ги одбележаа некои од најтурбулентните поделби во историјата на земјата.

Маркос Јуниор не прогласи победа, но им се заблагодари на своите поддржувачи и ги повика да бидат будни додека не заврши пребројувањето на гласовите.

Таткото на Маркос Јуниор владееше со Филипините повеќе од 20 години како диктатор, а тој и неговата сопруга Имелда Маркос ја третираа државната економија како да е нивна заштеда.Парот Маркос беше соборен на 25 февруари 1986 година и беше принуден да ја напушти земјата. Тие се населиле на Хаваи, каде Маркос починал во 1989 година.

Куриозитет е што помладиот Маркос, откако беше соборен режимот на неговиот татко, познат по грабежите на државните благајни, прогонувањето и мачењето на неистомислениците, бил принуден да побегне со него во странство на Хаваи.

Маркос постариот и покрај суровоста и диктаторството, беше корисен политички играч за Вашингтон, кој беше задоволен што Маркос безмилосно ги прогонуваше бунтовничките комунисти и им дозволуваше на американските трупи да се концентрираат и стационираат на филипинска територија.

Постариот Маркос починал во егзил, а неговата сопруга Имелда, позната по својата колекција од 3.000 чевли и ненаситната желба за трошење пари, и нивните две деца се вратија во татковината во раните 1990-ти, каде успеаа да се одбранат од многубројните правни тужби и казни за проневера, тортура и исчезнување на политички противници и завидни политички кариери.

Овие избори на Филипните се сметата за клучни особоено поради актуелните случувања на Пацификот, Кина и тензиите околу Тајван.

Вашингтон внимателно се следат изборите на Филипините бдиејќи Маркос помладиот , за разлика од неговиот политчки опонентн Робред, која е лојална на долгогодишниот воено-политички сојуз со САД, се чини дека е наклонет кон продлабочување на економската и политичката соработка со Кина.

Кина, заедно со Хонг Конг, е најголемиот увозник на филипински производи и суровини, но и земја со која Манила има територијален спор во Јужното Кинеско Море. Филипинските влади маневрираа во текот на изминатата деценија за да го истакнат своето право на морски територијални води ресурси и инвестициски потреби.економска размена со најнаселената земја во светот. Во 2021 година, Филипините извезоа околу 11 и пол милијарди долари во Кина и десет милијарди долари во Хонг Конг, главно електроника, машини, руди, риба и овошје.

Се смета дека ова ќе биде и главната причинина тандмеот на налседниците на двајцата филипински диктатори да заземат курс кон Кина и да ги зладат односите со САД и АВстралија.
Според уставот на Филипините од 1987 година, сегашниот претседател Родриго Дутерте немаше право да се кандидира бидејќи беше ограничен на еден мандат, додека сегашниот потпретседател Лени Робредо имаше право да се кандидира повторно, но наместо тоа избра да се кандидира за претседател. Функцијата претседател и потпретседател се избира посебно, така што двајцата победнички кандидати би можеле да доаѓаат од различни политички партии.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

eighteen + 9 =