Андоновиќ: Северен поток 2 на удар на европските санкции

You must need to login..!

Опис

ЕУ воведува санкции кон Русија надоцна до 5 март. Во моментов тече „процесот на подготовка“ и постапката за предвидените санкции ЕУ ќе ја финализира до 5 март кога и ќе започќне примената на зацртаните санкции Одлуката на ЕУ доаѓа откако рускиот опозициски лидер Алексеј Навални беше осуден на затворска казна, Доплнителните санкции беа најавени уште минатата недела за време на безбедносниот форум во Минхен каде земјите членки на Г 7 предводени од САД најавија дека апсењето на Навални и кршењето на човековитње права и слободи во Русија ќе предизвикаат нов бран економски санкции кон руски лица и компании. Се работи за лица кои учествувале во апсењето и судењето на Навални како и бројни компании копи со својата работа финансираат или финансирале акции и бизниси со кои Русија наметнувала услкови за ширење на своето влијание. Самиот претседатерл на САД Џоизеф Бајден ја обвини Русија дека со својата агресивна политика ги уценува и принудува државите на одредени чекори со цел да ги остварат своите интереси.

Пред се се работи за Украина но и за неколкку останати држави кои поризлегоа од поранешниот СССР кои имаат аспирациии за влез у Нато и поблиски економски одбоси со ЕУ а за што осква се противи и ги попречува по пат на сила, смета Бајден Со новите американски и Европски санкции се доведува воп прашање и судбината на стратепшкиот гасовод Северн поток 2. Тој е замислен како гасовод кој ќе ја заобиколи копнената траса на Украина и Белоирусија и , со поставени цевки на дното на Балтичкото море директно ќе го носи гасот од Русија во Германија, проект од голем интерес за самата Германија. Сега се доведува во прашање овој германски интерес бидејќки самата евроспка унија во посредтсво на САД сакаат да го запрат проектот. Се прават анализи во кои се тврди дека Северен поток не и е неиопходен на европа. Се смета дека со овој гасовод европа ќе стане енрегетски зависна од Русија, која пак зависност ќе ја злоупотреби за свои цели во политчката и геостратешка доминација. Во моментов рускиот брод „Фортуна“ кој ги поставува цевките на гасоводот на дното на Балтичкото море продолжува со работа и покрај американските санкции со кои тој треба да прекине со работа. Покрај руските на удар на американските снакции се и 18 западни компании кои работат на проектот иу кои дпоколку не се повлечат од пректот ќе се соочат со жестоки казни Русија засега со обвинување до САД и западот дека се обидува да ја „забави“ Русија со економски санкции, да ги поткопа нејзината стабилност и вредности и на крајот „да ја ослаби Русија и да ја контролира однадвор“.

Како контра мерка Путин потпиша закон со кој се зголемуваат паричните казни за прекршоците на демонстрантите и за интернет-страниците означени како „странски агенти“. нивните материјали без назначување на нивниот статус Потегот на Путин се оценува како удар врз кон медиумите кои се финансирани од странство. Сето ова ја потврдува оценката дека односите меѓу Русија и запшадот се на најниско ниво од завршувањето на „Струдената војна“

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

5 × 2 =