Андоновиќ: Светските држави кројат планови за идните односи со администрацијата на Бајден

You must need to login..!

Опис

Поразот на Доналд Трамп на изборите, отвори простор на бројни дебати и планови за идните односи на државите со САД. Особено што голем дел од светскте сили се свесни дека администрацијата на новоизбраниот претседател Бајден ќе го проемени курсот во надворешната политика, од оној кој 4 години го водеше Трамп. Примери има бројни но се чини дека германија предњљчи во дебатиоте за тоа дали Бајден ќе ја врати политиката на адмибистрацијата на Обама кон ЕУи НАТО.

Познат беше ставот на Трамп дека НАТО доколку не добива средстав од сите држави членки не мора да постои.ЕУ за Трамп беше партнер за кој само декларативно се изјаснуваше дека е битен. Со доаѓањето на Бајден се очекуваат промени кои наскоро ќе бидат познати. Едно од бтините прашање секако е Северниот тек , гасовод кој се нарекуваше и гасовод на Путин. Се очекува Бајден да го порпечи неговото функционирање За најголемата полемика во односите, рускиот „Северен тек 2“, Џо Бајден планира уште повеќе да ги затегне односите во следните месеци пред клучниот проект на Кремљ со 3 милијарди евра германски инвестиции и неограничена поддршка од германската влада на крај да падне. Републиканците во Сенатот и демократите се согласија за најстрогите санкции досега против активните учесници во проектот.Санкциите станаа дел од законот за национална одбрана што треба да биде усвоен во декември и ќе биде спроведен од Џо Бајден на почетокот на следната година. Законот предвидува санкции против компаниите за осигурување и сертификација кои работат со руски компании и судови. Ова беше објавено на 11 ноември од „Блумберг“, а Билд ја потврди оваа информација.

И на Кавказот тамошните држави започнаа со разгледување и поставување на одредени позиции за прегвори сом идната американска амдинистрација. Грузија побара од САД поголемо воено присуство и засилена дипломатија со цел да ја одбранат од руското влијание ссо кое Грузија се соочува. Грузија воп минатото заедно со Украина се амкбицираше да влезе во НАТО на што жестоко се противеше Москва која изминативе 4 години заедно со администрацијата на Трамп, го тргна ова прашање на страна.Грузија во минатото уживаше голема подршка од САД пред се од администрацииите на демкратските претсеатели. СДо доаѓањето на Бајден како демократ, Грузија но и остранатите поранешни советки републики се надеваат на американско присуство и анулирање на влијанието на Москва. Во меѓувреме, Трамп и натаму не ја признава победата на Бајден и тврди дека е жртва на избоирна измама. Денеска неговиот тим излезе со ифнормација дека победил во Мичиген иако оваа победа не го менува конечниот изборен скор.

Предвидено е на 14 декмври изборниот колеџ да ги сумира сите резултати и официјално да го прогласи Бајден за победник на изборите во САД. Тоје ке ја преземе претседателската функција на 20 јануари сдо што ќе го започне својот 4 годишен рпетседателски амндат. Дотогаш, Трамп како претседател ќе ја води политката на САД. Трамп веке почна да влече геостратешки потези а прв мегу нив во овој краток временски рок од неговиот мандат е најавата за повлекување на америаксбнките воени силки од Ирак и Авганистан.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

13 + 5 =