Андоновиќ: Светот засега куртули од нуклеарнотo самоволие на супер силите- продолжен договорот „Старт“

You must need to login..!

Опис

Утре беше последниот рок кога истекуваше валидноста на договорот „Старт“ постигнат меѓу САД и Русија од 2011 година со кој се ограничува разместување на најмногу 1.550 нуклеарни боеви глави од нивните нуклерани аренали Договорот е продолжен на 5 години, односно ќе важи до 2026- та година. Формалното прифаќање на договоот од страна на Вашингтон доаѓа по пет денови откако Кремљ објави дека рускиот претседател Владимир Путин потпишал Закон за пролонгирање на договорот со САД. Вашингтон соопшти дека договорт претсавува голема дипломатска победа. Контролата на нуклераниот воен арсенал преставува безбедност за САД и нејзините партнери а светот го прави посигурен, стои во рекацијата на Вашингтон. Доколку утре истечеше договорот, се ризикуваше нуклераните сили во светот да влезат во своевидно самоволие во производството, распоредувањето па не се исклучуваше можноста и по проценка , употреба на нукераното оружје.

Вака, и покрај различните геостратешки интереси, борбата за доминација во светот како и одредени конфронтации и непријателства, сепак се покажа свесноста и одговорноста за евентуалните последици од евентуален нуклеарен судир. Ниедна од супер силите за среќа на човештвото засега не е подготвена да влезе во таков тип на конфорнтација За потсетување, договрот за Старт беше за прв пат потпишан во 1987 та година, кога САД и тогашниот СССР се договорија да потпишат договор со кој се ограничува распоредување и ширење на нивиот нуклерне арсенал. Триесет години подоцна , администрацијаа на американскиот претседтел Трамп одбиваше да го продлжи договорот, сметајќи дека во него треба да се вметне и новтаа нуклеарна сила Кина , која во 1987 тас година не поседуваше атомско оружје. Одбивањето на Кина да влезе во договорот за ограничување на својот арсенал, како и неопфаќањето на останатите земји кои поседуваат нуклеране арсенал, Индија, Пакистан , но и Иран и Северна Кореа, беше гланиот аргумент Трамп да не го потпише договорот.

Со смената на администрацијата во Белата Куќа , новиот претседател Бајден, свесен за последиците од евентуалното пропаѓање на договорот се согласи и го потпиша. Светот може да здивне од опасноста евентуалната нуклеарна криза, но се чини дека духот на „ студената војна“ од минатото засега останува присутен. САД и Русија сеуште имаат огромни конфорнтации- случајот Навални, руските закани кон Украина , наводниот руски хакерски напад врз компјутерите на американските федерални агеции, остануваат сериозни проблеми кои во иднина можат да ескалираат вво насока на нова „студена војна“ од минатиот век. За разлика од тогаш, како трет играч во конфротнациите на супер силите се вклучува и Кина, која САД сега ја гледаат како голем ривал од една страна и сојузник на нивниот главен глобален противник Русија. Командантот на американската Стратешка команда на САД адирал Чарлс Ричард изјавил дека ” постои реална можност за регионална криза со Русија или со Кина која брзо би можела да прерасне во конфликт со употреба на нуклеарно оружје, ако, според нив, постои закана за политичкиот систем или за државата во случај на пораз при употреба на конвенционално оружје.

Оваа изјава како и оценката дека САД и нивните западни сојузници се повеќе се загрижени поради зајакнување на соработката меѓу Русија и Кина, само укажува во која насока одат односите и намерите на големите супер сили. НАТО ја обвинува Русија дека се обидува да го дестабилизира Западот со ново нуклеарно оружје, кибернапади и прикриени активности. Европската унија, од друга страна, чии многу земји се членки на НАТО, ја гледа Кина како ривал во нејзината сфера на влијание. Сите овие ,,недоразбирања “ можат лесно да го доведат човештвото до нови воени конфликти, доколку не се на сила валидни меќународни договори.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

two × five =