Андоновиќ: САД ја враќа старата политика кон Русија и Србија, кон Кина останува истата реторика

You must need to login..!

Опис

Американскиот претседател Џо Бајден го честиташе Денот на државноста на Србија и порача дека САД ќе продолжат да ја поддржуваат Србија во европските интеграции, реформите и постигнувањето траен договор со Косово „кој е фокусиран на меѓусебно признавање“, Зад ова ќеститка Бајден практично ја потврди претходната најава и намера дека САД бараат од Белград што поскоро да го признае Косово. На ова српскиот претседател Александар Вучиќ одговори дека меѓусебното признавање, не е наведено во актот на ниедна светска организација. И дека иако свестен дека ова е нова американска политика сепак засега Белград нема да прифати никакви притисоци за принзваање на независноста на својата јужна покраина, изјави Вучиќ. Наместо притисоци кон Белград , америскаската амдинистрација би требало да ги притиснат албанцците да ги исполнат своите обврски.“, смета Вучиќ.

Изјавата на Вучиќ и повикот на Бајден доаѓаат неколку дена откако проанешниот косовски рпемиер Рамуш Харадинај се зкаани дека доклку белград не го признае Косово, Косово ќе се приклучи кон АЛбанија и заедно ќе се интегрира кон ЕУ. На Белград му пречи тоа што на овие изјави, Вашингтон засега не реагира туку со повиците за безусловно принзвање на Белград на Приштина, САД практично ги кршат билатералните договори потпишани пред неклку месеци со претходната амднистрација на Доналд Трамп. Бајден имаше порака и кон Русија , која со неговото доаѓање во белата куќа, ја интензивцираше реториката на критики кон , како што оцени Белата куќа, агресивната политика на Москва кон своите соседи. Апсењето на Навални, полтиката на Русија во украина белорусија и апсирациите за влез во НАТО на Грузија, како и неодфамнешниот хакерски напад врз америкснаките федерални институции, се едно од главниот камен на сопнување меќу двете супер сили.

Бајден во вечрашното обраќање даде до знаење дека нема да ја толерира политиката на Путин и дека остро ќе и се спротисави преку снакции за руската економија што се однесува на политиката кон Пекинг Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека ривалството меѓу САД и Кина би можело да биде во облик на „екстремна конкуренција“, но увери дека сака да избегне судир на двете светски сили. Тој потсети дека нема да ја следи политиката на својот претходник Доналд Трамп, но и дека нема да ја толерира досегашната кинеска политика пред се во заштитата на индиустриската сопственост.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

nineteen − three =