Андоновиќ: САД со повеќе жртви од Ковидот, отколку во втората светска војна – вечерва комеморација за жртвите од вирусот

You must need to login..!

Опис

САД се приближуваат до 500.000 смртни случаи на коронавирусот Според инфромациите на Универзитетот Џон Хопкинс, досега во САД од вирусот починале точно околу 498.000 лица. Имунологот Ентони Фаучи изјави дека бројката од 500.000 жртви е речиси за 70.000 повеќе од американските жртви во Втората светска војна. Тој во својата изјава оцени дека мерките за запирање на ширењето во голема мерка ќе бидат релаксирани со бројката на вакцинираото население.

Тој потсети дека САД во моментов се соочуваат со пандемија прва во последниве 102 години кога низ светот пустошеше таканаречниот шпански грип од кој починаа голем број од наслението Сепак како што потенцираше Фаучи, американците ќе мораат да држат дистанца и да носат заштитни маски и во следната 2022 година, без разлика на вакцините., САД во јануари, непосредно пред инаугурацијата на новиот американски претседател Џо Бајден, го надминаа прагот од 400.000 смртни случаи од коронавирусот.

Колку новите мерки најавени од петседателот Џо Бајден ќе дадат резултати ќе се види во наредниве месеци, откако ќе се зголеми и бројаката на вакцинираните лица. Високата бројка на жртви од Ковид во САД практично иницираше и американските власти за вечерва да организираат комеморација посветена на настраданите од епидемијата на ковид. На меморијалната служба ке присуствува и американскиот претседател Бајден кој ќе се обрати , а со едноминутно молчење ќе им се оддаде почит на околу 500.000 жртви на коронавирусот во САД.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

2 × 2 =