Андоновиќ: САД се соочуваат со епидемија на вооружено насилство од лица кои без мотив убиваат недолжни цивили

You must need to login..!

Опис

Едно лице e убиено, а шест се повредени откако еден од вработените отворил оган врз своите колеги вработени во една продавнициа за мебел во Тексас Напаѓачот веднаш бил уапсен. Овој напад е последен од неколкуте масовни престрелки во САД во последните три недели. Четири лица повредени при пукањето се наоѓаат во критична состојба Осомничениот не бил веднаш идентификуван, иако полицијата соопшти дека тој работел во фабриката во чиј округ се наоѓала и проавницата Истрагата засега не може да го идентификува мотивот за овој напад и демонстрација на насилство на на напаѓаќот врз своите колеги на работното место. Нјановиот вооружен инцидент е 6 ти по ред од март годинава во серијата инцидени со напади и убиства врз цивили низ неколку различни локации низ САД.

Осум лица беа убиени од салони за масажа во областа Атланта, 10 лица во супермаркет во Болдер, Колорадо и четири лица, меѓу кои и деветгодишно момче, во Оранџ, Калифорнија. Во средата, поранешен професионален американски фудбалер пукаше и уби лекар од Јужна Каролина, неговата сопруга, две внуци и уште еден маж пред да си го одземе животот. Заедничко за сите овие вооружени напади е дека не се познати мотивите на сите напаѓачи одделно, ниту пак имаат некаква поврзност.

Засега нема индиции дека се работи за некакви терорстички напади, што е збунувачки за америаксната полиција Неколку часа пред пукањето во Тексас, американскиот претседател Џо Бајден го престави во јавност планот кој опфаќа ограничени мерки за решавање на проблемот со вооружено насилство, кое во САД се зголемува во последните неколку години. Бајден изјави дека насилството со оружје во САД прераснува во епидемија и меѓународна срамота. Американскиот претседател побар од Министерството за правда да издаде правило во рок од 30 дена со кое „ќе се запре ширењето на огнено оружје, бидејкки секој, од криминалец до терорист, може да го купи овој комплет за само 30 минути за да состави оружје. Сакам да видам како овие комплети се третираат како огнено оружје, рече Бајден. Инаку според статистиките на федералните валасти во САД годишно како резултат на прострелни рани годишно умираат 40 000 луѓе.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

8 − 4 =