Андоновиќ: САД не кријат дека се подготвени и воено да и помогнат на Украина во конфликотот со Русија

You must need to login..!

Опис

Американскиот државен секретар Антони Блинкен изјави дека Вашингтон цврсто ја подржува Украина и планира во иднина активно да ја засилува подршката.во воена и во економска помош. Целта според Блинкен е да се засили демократијата во Украина но и да се помогне во справувањето на Киев со , како што рече, руската агресија. Изјавата на Блинкен која тој ја даде пред конгресот се толкува како скриена порака упатена кон Москва дека САД се подготвени и воено да се ангажираат и да и помогнат на Украина да се справи со Про-руските сепаратисти во источна Украина. Руските медиуми подолго време јавуваат дека уркаинската армија неколку недели довлекува голема веоан опрема и трупи киои ги стационира во близина на границата со саморпогласената проруска област на Доњецк и Луганс, која е позната под поимот Донбас.

Медиумите пренесоа дека проруските сили наводно уапсиле дезертер од укрсаинската армија кој признал дека Украина се пдоговтува да ја нападне проруската област и да ја врати целосната контрола над целата теририја на Уркаина.. Веќе наголемо се шпекулриуа дека проелтната офанзива на Уркаиснката армија е подржана од САД која воено и поомага на ослабнатата уркаинскја војска. Од друга страна медиоумите утринава јавија декаи Русија веќе упатилка свои одредени сили кои прти њевентуален конфликт би им помогнале на проруските сепаратисти да ја задржат оваа област под контрола на Москва Во меќувреме, амднистрацијата на Бајден се погласно се обидува да го спртечи рускиот нафтен проект Северен поток 2 кој од Русија , преку дноото на Балтичкото море директно ќе доставува гас до германија. „Северен тек 2“ е дизајниран да го насочи рускиот извоз на природен гас во Европа под Балтичко Море, заобиколувајќи ја Украина.

Конгресот се спротивставува на гасоводот со образложение дека го зајакнува влијанието на Кремљ врз европската енергетска индустрија и ја повредува Украина, која ќе изгуби милијарди долари годишни такси за транзит.Гасоводот, дизајниран за двојно зголемување на капацитетот на постојниот гасовод „Северен поток“ од Русија до Германија беше спорно прашање меѓу Берлин и Вашингтон.Берлин се надева дека ќе разговара на високо ниво со администрацијата на Џо Бајден за да се избегнат можните нови санкции на САД против проектот.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

twelve − three =