Андоновиќ: САД и Британија се подготвуваат за војна, Берлин и Париз за дијалог – поделен западниот блок во одонос на Украина

You must need to login..!

Опис

Се поголем е јазот меѓу Русија и западните земји Поради растечките тензии на границата со Украина, воените трупи и тенкови кои речиси секој ден пристигнуваат во областа, светските сили се обединија во поддршката и поддршката на Украина, притоа покажувајќи му на Путин дека одговорот на НАТО на можен руски напад во Украина ќе биде жесток. Сепак, не сите се согласуваат со овој став, особено Германија и Франција кои засега одбиваат да испратат оружје во Украина и на тој начин да учествуваат во подготовките за евентуална војна.

Одлуката да премине од зборови на дела прва ја донесе Велика Британија. Британскиот министер за одбрана Бен Валас изјави дека има „оправдана и сериозна причина за загриженост“ поради можната руска инвазија, поради што Британија ќе испорача оружје на Украина, како знак на солидарност.

Според Валас, Британија не и доставува „стратешко оружје“ на Украина, па затоа не претставува никаква закана за Русија, туку служи за самоодбрана на Украина. Таа земја има „ право да ги брани своите граници“, рече Валас.

Министерот за одбрана не сакаше да открие за кое точно оружје станува збор, но некои информации укажуваат дека првата испорака за Украина заминала на 17 јануари. Британската армија со години обучува украински колеги и ќе им биде на услуга кога станува збор за ракување со испратеното оружје.

Примерот на Британија го следеа и САД, кога Стејт департментот одобри извозни дозволи за Естонија, Латвија и Литванија, што ќе им овозможи на овие земји да префрлаат оружје од американско потекло во Украина.

Овој потег дојде откако администрацијата на Бајден предупреди дека Русија навистина може да ја нападне Украина во секое време.

Одобрувањето за трансфер на оружје е сигнал дека САД сакаат да му возвратат на рускиот претседател Владимир Путин, кој не се откажува од распоредувањето војници на границата со Украина.

Стејт департментот изјави дека постои тесна координација со европските земји и Украина за пренос на дозволи за извоз.
Во знак на солидарност со сојузниците, Естонија најави дека ќе и обезбеди на Украина противтенковски ракети Џавелин, додека Литванија и Летонија ќе испратат противвоздушни ракети Стингер. Покрај тоа, Холандија ќе биде подготвена да обезбеди одбранбена помош за Украина.

Но во овој блок на солидарност засега се изотавени Франција и Германија. Берлин веќе понуди посредништво во спорот меќу Москва и Киев а на критиките дека не исрпатил воена помош се бранеше дека доколку треба ќе го суспеднира гасоводот Северн тек 2 и така ќе придонесе во запирањето на евентуалната руска агресија.
Париз пак инсистира на на разговорите во таканаречениот „нормански формат“ (претседателите на Русија и Украина, во присуство на претседателите на Франција и германската канцеларка). По преговорите во Париз, средбите ќе продолжат во Германија, каде домаќин ќе биде мирниот и прагматичен Олаф Шолц.

Германија и Франција одлучија да покажат солидарност и „демократски пристап“ во случај на украинска криза, додека САД и Велика Британија сметаат дека Западот има единствена можност да му покаже на Путин каде му е местото. Плашејќи се дека Путин би можел да ги „изврти цевките“ и да ја остави Европа без греење среде зима, Бајден и неговите сојузници веќе подготвуваат алтернатива на рускиот гасовод, кој Америка ќе и го понуди на Европа.

Во меѓувреме, западните земји ќе продолжат да обезбедуваат воена поддршка за Украина, додека Путин се очекува дополнително да распореди војници на границата.
Во Киев денеска доаѓа бртианскиот премиер Џонсон а шефот на америкасниот Стејт департмент и рускиот министер Лавров се на нова рунда преговори околу уркаинската криза.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

10 − 5 =