Андоновиќ: Републиканците одбија, демократите сами ќе гласаат за импичмент на Трамп

You must need to login..!

Опис

Републиканците во Претставничкиот дом го блокираа барањето на демократите за итна расправа околу прогласување на импичмент на престедателот во заминување Доналд Трамп. Демократите бараа резолуцијата да биде ставена веднаш на расправа но тоа беше одбиено од страна на републиканските преставници. И покрај тоа, демократскте сентарои најавија дека утре ќе бараат гласање за резолуцијата за отповикување на Трамп кога сите гласови ќе бидат јавно забележани. Во резолуцијата се бара и од актуелниот потпретседател Мајкл Пенс да се повика на 25 амандман од американскиот устав со кој, би ја покренал постапката со која актуениот претседател Трамп би би бил прогласен неспособен да ја обавува функцијата и би бил отповикан. Причина за ова се неодамнешните протести на приврзаниците на Трамп кои насилно влегоа во зградата на Конгресот и при што загинаа 5 лица.

Трамп е обвинет дека стоел за протестите кои самиот ги повика да се одржат. Дополнително, за импичментот причина е и неговото одбивање да го признае изборниот пораз, но и неодамнешните телефонски разговори во кои тој бара од своите сопартијци да лажираат бројка на гласачи во негова полза. Во меќувреме американското ФБИ предупреди дека доколку Трамп биде отповикан од страна на Претсавничкиот дом, на САД им се закануваат вооружени рпотести. Според податоците на ФБИ , наводно на 16 јануари би можело да додје до масовни улични протести низ 50 градови во САД каде приврзаниците на Трамп, вооружени би се обидле да го пропечат инаугурирањерто на новиот претседател Џозеф Бајден и неговата амдинистрација. Но, што ќе добијат демократите, кои се обидуваат на две нецели недели пред истекот на мндатот да го разрешат Трамп. Демократите преку предвременото отповикување на Трамп сакаат да докажат дека никој не е над законот, но и со неговиот импичмент да го оневовозможат Трамп повторно да се кандидра за 4 години. Претседателот на САД според уставот има право на два мандата од 4 години кои нем мораат да бидат еден по друг. Трамп изминатито период не ги криеше своите амбиции да по овој изборен пораз се кандидра за престедател на САД по истеот на 4 годишниот мандат на Бајден. Дури се спомнуваше и дека планира да формира своја партија во која би ги собрал сите оние над 70 милиони гласачи кои му го дадода гласот на овие избори.

Засега , доека се кршат копјата околу тоа дали Трамп ќе се соочи со втор обид за импичмент во последните две години, и дали можеби ќе биде вториот претседател на САД кој нема да го истурка својот мандат, продлжуваат оставките во неговиот кабинет. По министерот за транспорт и за образование, и американскиот министер за внатрешна безбедност, Чад Волф, поднесе оставка од функцијата, со што го зголеми списокот на блиски соработници кои предвреме ја напуштааат администрацијата на претседателот Трамп по нередите во Вашингтон. Паралелно со ова, амднистрацијата на Трамп започнува со финализирање на својата надворешна политика, прогласувајки нови држави спонзори на тероризмот.

По Јемен и Куба е ставена на списокот на држави спонзори ан теорирзам. Се смета дека овој потег има за задача да се казни Куба која им дава засолниште на бројните левичарски дисиденти од САД а за кои се смета дека би можеле да бидат ангажирани вбо некакви контра улични протести на десничарските кознервативци на Трамп кои се најавуваат за 20 јануари. Во меќувреме компаниите масовно го бојкотираат Трамп и неговите републикански поддржувачи покрај социјалните мрежи Фејсбук, Твитер иЈутјуб, врските со Трамп ги прекинува и П.Г.А еден од најважните голф турнири во САД. Претседателот на П.Г.А изјави дека го откажува голф турнирот што треба да се оддржи во голф клубот на Трамп во Њу Џерси во 2022 година. Четирите најголеми американски банки, „JPMorgan Chase“, „Goldman Sachs“, „Citigroup“ и „Morgan Stanley“ изјавија дека ги прекинуваат сите партиски донации, а истото го потврдија и Master Card и Visa, како и американските телекоми „AT&T“ и „Comcast“. Се оди дотаму да и неколку универзитети ги укинаа дипломите дадени на Трамп. Се работи за Универзитетот Лихај од Пенсилванија, каде Трамп дипломирал во 1988 година, и Универзитетот Вагнер во Стејтен Ајленд, што, иста така, му дал диплома на Трамп во 2004 година.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

2 × four =