Андоновиќ: Рама го освојува третиот мандат, Албин Курти се вмешува во изборниот процес на соседна држава

You must need to login..!

Опис

Според првите прелиминарни резултати на албанската Централна изборна комисија најмногу гласови на вчерашните парламентарни избори освои владејачката Социјалистичка партија, предводена од Еди Рама 46,9 проценти или преточени во мандати 71 пратеничко место во 140 члениот албански парламент. На второ место според истите извори се наоѓа Демократска партија на Љуљзим Баша, која освоила 43,5% од гласовите, односно 63 мандати. Трета е Социјалистичкото движење за интеграција na претседателот Илир Мета со освоени 6,9 отсто што носи 6 освоени места во парламентот. Судејќки според досегашните резултати, Социјалистите на Еди Рама најверојатно по трет пат ќе ја формиратат новата влада. Особоено ако се земе во предвид дека коалиционите артнри, второрангираните демократи на Баша и треторангираните социјалистичките интегративци на сопругата на актуелниот претседател Рама, Моника Круемади, спорд досегашните и нецелосни резултати, заедно освоија 69 мандати, наспроти социјалистите на Рама кои сами како партија имаат освоено 71 пратеничко место.

Овој резултат се чини е посакуван бидејќи и самиот Рама претходно изјави дека доколку освои под 71 пратеничко место нема да преговара за формирање на влада , бидејќки како што оцени не сака да прави влада од сожалување. Инаку изборите поминаа со одредени инциденти, а беше регистрирано и хакирање на веб сајтот на Центалната изборна комисија поради што со задоцнување беа објавувани резултатите. Сепак генралната оценка на алабснкиот ЦУК е дека изборите поминале мирно и во фер атмосфера. Овие избори се сметаат за прекретница на државата и клучни за албанските евроинтеграции. Се одржаа во услови на пандемија. што доолнително го усложнуваше изборниот процес. Меѓу 13 партии, коалиции и независни пратеници учествуваше и косовското движење ,,Самоопределување на косовскиот премиер Аллбин Курти. Курти кој е албански државјанин , заедно со своите најблиски соработници вчера гласаше на изборите во Албанија. Неговото гласање како и настапот на неговото движење во АЛбанија, предизвика критика од набњудувачите на европскиот парламент, кои сметаат дека настапот на Курти претсавува мешање во внатрешните работи на странска држава.

За специјалната известувачка на Европскиот парламент на Косово, Виола фон Крамон, е неприфатливо премиерот на Косово, Албин Курти, да гласа на парламентарните избори во Албанија. Во пост на Твитер, Фон Кармон истакна дека многумина во Приштина се жалат на мешањето на Србија и претседателот Александар Вучиќ во регионот , додека во исто време Курти гласа во соседната земја. „Не можам да разберам за што станува збор. Од една страна, сите во Косово се жалат на мешањето на Србија или на српскиот претседател Александар Вучиќ, а од друга страна, премиерот на Косово гласа во соседна земја. Тоа не е прифатливо. Барем не за мене “, напиша фон Крамон.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

4 × two =