Андоновиќ: Путин не може да ја добие војната но не смее да ја загуби

You must need to login..!

Опис

Четиринаесетти ден од руската воена инвазија врз Украина .Во Украина започна привремен прекин на огнот поради евакуација на цивили од пет градови, вклучувајќи го и главниот град Киев.

Денешниот привремен прекин на огнот, објавен од Министерството за одбрана на Русија за евакуација на цивили од украинските градови Киев, Харков, Чернихив, Суми и Мариупол, стапи на сила во 10 часот по московско време.

Нападот на Русија врз Украина, кој започна на 24 февруари, го предизвика гневот на меѓународната заедница, а Европската унија, Велика Британија, Канада, Јапонија и Соединетите Американски Држави (САД) воведоа економски санкции кон Москва.

Третата рунда разговори меѓу руската и украинската делегација се одржа на 7 март во белоруската област Брест, а двете страни објавија дека се постигнати позитивни резултати во разговорите за коридорите за хуманитарна помош.

Руското Министерство за одбрана вчера прогласи привремен прекин на огнот за евакуација на цивили од украинските градови Киев, Харков, Чернихив, Суми и Мариупол.

Евакуацијата на цивилите во побезбедните области продолжи и покрај периодичните прекршувања на прекинот на огнот и временските услови. Евакуацијата престана во вечерните часови.

Руското Министерство за одбрана синоќа ја соопшти одлуката за привремениот прекин на огнот, кој стапи на сила денеска.

Податоците на Обединетите нации покажуваат дека од почетокот на војната во Украина се убиени најмалку 406 цивили, а 801 е ранет. Според Агенцијата на ОН за бегалци, околу два милиони луѓе ја напуштиле Украина во соседните земји.

Во меѓувреме, највероајтно разочаран од големите очекувања, уркаинскиот престедател Владимир Зеленски ретерираше во ставот и изјави дека засега Украина можеби нема да бара членство во НАТО и дека е подготвен да разговара со руската страна околу статусот на полуостровот Крим и областите Доњецк и Луганск.
За постетување токму украинските апсирации за членството во НАТО и непризнавањето на отцепените региони Крим и Донбас , беа едни од главните причини за руската инвазија врз Украина.

Ретерирањето на Зеленски и најавите за средба на шефовите на руската и уркаинската дипломатија Лавров и Кулеба во Турција, прва од зпаочнувањето на војната , укажува дека можеби се водат прегвори преку тајни канали за окончувањето на војната во Украина.

Се поприсутно е мислењето дека можеби на Русија и Путин ќе им се понудат одредени гаранции и ќе им се излезе во пресрет на барањата, со цел барем засега да се воспостави мир, и практично Украина своите аспирации да ги бара во некоја блиска или далечна иднина. Но најверојатно за да додје до некој компромис Русија би требала барем во почеток да ја запре оспадата на Киев. Доколку сепак одлучи да го освојува Киев , сето ова може да пропадне како обид за мир.

Од друга страна и самата Русија нема да може бесконечно да ја води оваа војна, бидејќи ресурсите се трошат а самата држава е целосно меќународно изолирана.

Наредниве месеци веројатно, како што изјавија од ЕУ ќе продолжи купувањето на руската нафта, која патем е главниот фифнансиер на руската инвазија, но во блиска иднина повеќе од сигурно е дека европјаните ќе се преорјентираат на нафата и гас од други извори. Дотогаш, единствено САД забранија купување на руска нафта, што сигурно ќе се одрази и врз Русија и врз цените на светските берзи кои овие денови бележат рекордиНеточни се информациите дека големите маркети ги отстраниле производите од полиците, со цел истите да ги изложат повторно по одмрзнувањето на цените, рече денеска инспекторката Александра Котели од Државниот пазарен инспекторат.

  • ДПИ при контрола на маркетите забележа дека залихите постојано се вадат на рафтовите, што значи дека сепак станува збор за неконтролирано пазарување од страна на потрошувачите. Затоа упатувам апел да се контролираат граѓаните при набавка на продуктите бидејќи залихи има, и истите постојано се вадат на рафтовите. Инспекторите направија и контрола на работењето на бензинските пумпи веднаш по дојавата дека станува збор за некаква манипулација од страна на трговците на нафта и нафтени деривати. Државниот пазарен инспекторат веднаш излезе на терен, при што во моментот на надзорите не се утврдени никакви манипулации во однос на износот на горивото кое може да се наточи од страна на едно лице, ниту пак ограничување во однос на литражата која може да се наточи, рече Котели во интервју за Утрински брифинг.

Таа објаснува дека мора да се направи разлика помеѓу замрзнати цени и ограничени маржи.

  • Одлуката е за ограничени маржи, што значи набавната цена не може да се контролира, односно тоа е слободно утврдување на цени на пазарот.

Маржата е таа која што во моментов ја контролираме. Станува збор за голем број на производи кои се таксативно наброени во одлуката. Исто така станува збор за макотрпни контроли кои траат подолго време. Во оваа фаза извршени се голем број на контроли во цела држава, кај трговците на големо и мало. Засега не се утврдени неправилности во однос на контролата на маржите. Ние преземаме мерки согласно Законот за трговија во однос на малиот број трговци кои не постапиле по однос на одлуката. Казните се движат од 800 до 10.000 евра за непочитување на одлуката за ограничување на трговските маржи, во зависност од големината на трговското друштво.

Сепак, не се само бензините во моментов актуелни теми за постапување, ДПИ постапува по 80 закони.

  • Најмногу постапуваме по законот за заштита на потрошувачите, но проблем е недоволниот број на инспектори. Имаме добра организација со која успеваме да постигнеме да направиме инспекциски надзор во цела држава. Потрошувачите најмногу претставки поднесуваат во однос на купените производи а најмногу се жалат за онлајн пазарувањето, за кое ние како инспекторат немаме надлежност бидејќи најчесто трговецот од каде што е купен производот не е регистриран, објаснува Александра Котели, инспекторка во ДПИ.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

14 − 5 =