Андоновиќ: Путин бара виртуелен дуел, Бајден зафатен

You must need to login..!

Опис

Белата куќа засега не знае дали претседателот Џо Бајден може во најскоро време да разговара со претседателот на Русија, Владимир Путин Бајден е зафатен и веројатно во наредниот период нема да најде време за разговори поради обврските изјави портпаролката на Белата куќа Џен Псаки, која потсети дека Бајден неодамна имал разговор со Путин, па оттаму е неизвесна потребата повторно да разговараат. Рускиот претседател Путин го повика Бајден на виртуелен дуел што би можел да се оддржи денеска или 22 март, за да разговараат околу јавните обвинувања кои Бајден ги упати во интевјуто за американските медиуми а адреса на Путин.

Завчера, на прашање од новинар за време на интервју за телевизијата Еј-Би-Си дали тој смета дека Путин е убиец, Бајден одговори потврдно и се закани дека „тој ќе плати висока цена“ за поткопувањето на изборниот процес во САД. Путин пак ведфнаш на овие кфалификации излезе со повеќе конкретни изјави во врска со директната квалификација од страна на Бајден, не покажувајќи слабост да возврати и го повика неговиот американски колега на виртуелен дуел.

– Сакам да му предложам на претседателот Бајден да продолжиме со нашите разговори, но под услов да го сториме тоа во живо, онлајн, како што велат тие – изјави Путин за руската телевизија, додавајќи дека „би било интересно за рускиот народ, американскиот и за многу други земји. Кфалификацијата убиец изаканата дека ќе плати висока цена, е досега најсериозна кфалификација, која ја упатил еден американски престедател кон претседател на Русија. Ниту во најзатегнатоте односи во периодот на ,,Студената војна“ кога двете супер сили во минатиот век беа на раб на избивање на нуклерана војна во меќублоковската поделеност, челниците не упатуваа вакви меѓусебни кфалификации. Овој дипломатски скандал предизвика Москва да го повлече својот амбасадор од Вашингтон на консултации.. Се смета дека нервозата и лутината на Бајден е испровоцирана од руските настојувања да го зачуваат влијанието во Венецуела Сирија Украина Грузија и неколку поранешни советски републики, како и затворската казна од 2 пол години на опозиционерот Навални. Овие жестоки конфронтации доаѓаат во време на одбележувањето на седмата годишнина од Руската анексија на Крим. За западот насилна анексија, а за Русија обединување на Крим полуостров кој Путин го нарече Света земја и и центар на руското духовно единство. Крим стана дел од Русија во март 2014 година, по референдумот одржан по пучот во Киев. За обединување со Русија гласаа 96,77 проценти од гласачите на Република Крим и 95,6 проценти од гласачите на Севастопол.

Украина сè уште го смета Крим за своја привремено окупирана територија, и со помош на западот и пред се на САД се обидува да горати под свој суверенитет Според рускиот претседател Владимир Путин, прашањето за Крим е затворено. Овој став не го дели Вашингтон кој заедно со земјите членки на НАТО ја обвинуваат Русија за воена окупација на Крим, поради што повеќе години се воведени и санкции кон Москва

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

four × one =