Андоновиќ: Протести во Подгорица против обидите за уривање на владата на Кривокапиќ – Малцинска влада или вонредни избори?

You must need to login..!

Опис

Во Подгорица и синоќа се одржаа протести против најавата за гласање недоверба на актуелната влада и евентуалното формирање малцинска влада. На протестот присуствуваа и неколку министри во владата Во Црнагора 11 дена по ред протестираат првзаниците на партиите на србите во Црнагора кои по минатогодишните парламентарни избори го подржаа мандатарот Здравко Кривокапиќ и успеаа да го урнат неколку децениското владеење на ДПС на актуелниот рпестедател Мило Ѓукановиќ Коалиционата влада на Кривокапиќ, во моментов се соочува со обид на неколку поомали пчартии во владината коалиција предводена од потпрестедателот Дритан Абазовиќ да издејствува оставка и формирање на малцинска влада чиј мандатар би бил токму Абазовиќ.

Како образложение за распуштање на владиниот ка бинет на Кригвокапиќ е неговата немоќ да воспостваи подорба соработка и функционирање на релација законодавнна и извршна власт. Поради овој став Кривокапиќ го разреши АБазовиќ од неколку функции и побара негова оставка од в ицепремиерското место , што беше и главната причина за политичката криза во Црнагора Од друга страна прврзаниците на Кривокапиќ сметаат дека Абазовиќ сака преку малцинската влада да ја врати на власт ДПС на Мило Ѓукановиќ без притоа, како што велат за тоа да дадат подршка црногорските граѓани. И самиот црногорски престедател Ѓукановиќ изјави дека во четврток црногорското собрание ќе и изгласа недоврба на владата на Кривокапиќ и , како што изјави Кривокапиќ ќе ставен политичко минато. Партијата на србите во Црнагора и подржувачи на Кривокапиќ бараат останување на актуелната влада или вонредни избори.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

15 − one =