Андоновиќ: Протестите во Белград како увертира во предизборието во април следната година

You must need to login..!

Опис

Во Белград два дена трајат улични протести на кои неколку илјади демонстранти протестираат против загадениот воздух Под мотото „Да не го давиме Белград“, неколку илјади граѓани, организраа таканаречено Еколошкото востание, кое е насочено против намерите ан актуелната влада да реализира евентуална експропријација на земјоделско земјиште во западна Србија со цел да и се овозможи на рударската корпорација „Рио Тинто” и странскиот приватен капитал да експлоатираат и хемиски преработуваат литиумска руда за производство на батерии.

Над 220.000 луѓе потпишаа петиција против рудникот на локацијата Јадар кај Лозница, а до уставниот суд беше испратено барање да ја оцени уставноста на локалниот просторен план со кој се предвидува експлоатација на литиум.

Противниците на законот тврдат дека законот ќе овозможи одземање на имотот на граѓаните заради „катастрофални проекти и државни договори”. Тие се противат на евентуална експропријација на земјоделско земјиште во западна Србија со цел да и се овозможи на рударската корпорација „Рио Тинто” и странскиот приватен капитал да експлоатираат и хемиски преработуваат литиумска руда за производство на батерии.

Српскиот претседател Александар Вучиќ на почетокот на неделава изјави дека е нормално луѓето да протестираат, но дека „Рио Тинто” во Србија не го донел тој, туку претставниците на поранешниот режим и сегашната опозиција кои учествуваат на протестите, и кои ги обвини за лицемерие.

Овие протести беа подржани од опозицијата, со што се направи атмосфера на предизборна опозициона увертира во пресрет на престедателските избори во Србија закажани за април селдната година. Протестите во Белград се одржаа во исто време кога траеше и конвенцијата на владеачката Српска напредна стрнка СНС, на која актуелниот престедател Александар Вучиќ најави дека по 10 години се повлекува од престедателството на партијата но дека има намера да се кандидира за реизбор нкако престедател на Србија во април следната година.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

fifteen + 18 =