Андоновиќ: Пропаднати преговори, 64-километарска колона на колона на Руски тенкови, се подготвува решавачка битка за Киев

You must need to login..!

Опис

Вчерашните преговори меѓу уркаинската и руската страна пропаднаа откако двете страни не се согласија околу дијаметрално различните позиции кои ги имаат и кои доведоа до војната во Украина.

Барањата на Руската страна очекувано не беа прифатени од Украина , која со подршка на меќународната заедница и пред се западот и пркоси на руската воеан интевренција. Самата причина за започнувањето на воената интевренција на Русија беше составена од принудувањето на иев и западните држави да прифатат три главни барања- Денацификација, Демилитариација на Украина и неутралност и меќународно признавање на отцепениот полуостров Крим, зара што Русија од 2014 се соочува со санкции од САД и западно европските држави.

Од друаг страна за Москва се нерпифатливи барањата но и апетитите на Киев за влез во НАТО и ЕУ и враќање на анкетираните украински територии од Русија.
Практично, доколку овие барања можеа да бидат исполнети од двете страни , немаше ни да додје до воената инвазија на Русија. Сепак се смета дека првичниот контакт на двете страни и обид за дијалог е почеток, и се чека наредните денови нова средба на завојуваните страни.

Дотогаш и Русија и Украина на теренот ќе се обидат да издејствуваат што подобри позиции од кои би имале и подобра преговарачки услови.
Но она што во моментов се случува на теренот е далеку од некакво смирување на состојбите. Денеска е 6 ден од рускиот напад и војната во Украина. И покрај очекувањата засега русија на теренот , на војниќки план нема некои значителни резултати односно досега нема освоено ниту еден украински град. Борбите се водат во неколку градови низ Украина каде украинската страна е увтрдена и де дозволува пробикв на руските сиули.

Од друга страна се чини дека руската армија се концентрира околу главниот град Киев кој шест дена е мета на борби и обид за влез на руските војници во градот.
Од страна на укринскиот сосед Белорусија во Украина навлегла 64 километри долга колона од оклопни бобрени возила на руската армија која најверојатно се позиционира за конечната битка за освојување на Киев. Овие трупи се распоредени во предградијата и наскоро се чека командата за за започнување на конечата премсетка. Руската рмија од вчеа отвориа коридор за евакуација на циувилите од градот.

Од друга страна САД и НАТО не скриено и помагаат на Украина со испорака на најсовремено оружје и борбена техника. НАТО државите денеска најавија дека ќе и дадат на Украина и борбени авиони, што дополнително навестува дека војната ќе ескалира.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

twelve − six =