Андоновиќ: Прекин на огнот, отворен хуманитарен коридор – Зеленски разочаран од недоволната подршката на западот – 12 ден од руската воена инвазија на Украина

You must need to login..!

Опис

За 12 часот по средноевропско време е закажан прекинот на огнот меќу Руските воени сили и украинската армија, со цел да се отоворат хуманитарните коридори за евакуација на цивилното населеие од градовбите Мариопољ и Харков, каде изминативе 12 дена имажестоки борби меќу риските и украинските воени сили.

Русија се согласи на прекин на огнот за да се извлечат цивилите пред нивниот влез во овие два града. Изминативе денови на неколкупати беше суспендиран обидот за евакуација на цивилното население бидејќи според руската страна , преку овие коридори постоеше можност да се извлечат и некои од екстремистите кои се борат на уркаинска страна.

За денеска или утре се е најавена нова рунда разговори меѓу Украина и Русија со цел да се постигне прекин на огнот во Украина. русија повториу дека единствен услов за пркеинот на воените дејствија во Украина е уркаинската армија да го положи целеосно оружјето и да се предаде, опција за која барем засега не размислува ниту украинскиот претстедател Зеленски ниту пак владата во Киев. Зелченски ги повика украинците на отпор и како што рече на офанзива против рускиот агресор.

Во обраќањето до нацијата, украинскиот претседател Володимир Зеленски испрати порака до руските сили, велејќи дека „нема да имаат никаде мир додека се на украинска територија
Во меѓувреме генералштабот на руската армија ја предупреди Романија и земјите соседи кои се граничат со Украина да престанат да даваат поддршка за украинската авијација, бидејќи во спротивно, ќе ги смета овие земји дека вклучени во конфликтот.

Романија е обвинета дека им дозволува на украинските борбени авиони да ги користат нивните воени аеродроми и да полетуваат и слетува од борбените мисии против руските позиции во Украина.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

five × one =