Андоновиќ: Прв воен судир во јужното кинеско море

You must need to login..!

Опис

Американска нуклеарна подморница се судрила со неидентификуван објект додека патролирал во Јужното Кинеско Море.

УСС Конектикат, нуклеарна подморница од класата Сиволф, е оштетена, но е во оперативна состојба, соопшти американската морнарица додавајќи дека нулеарниот погон и простор не се погодени и се целосно во функција.

Подморницата учествувала на меѓународна вежба во Јужното Кинеско Море во моментот на инцидентот. САД и нивните сојузници редовно патролираат низ меѓународните води во тој дел од светот за да ги потсетат на нивното право на бесплатна пловидба, што се коси со интересите на Кина.

Кина тврди дека го зазема речиси целото Јужно Кинеско Море и гради воени бази на мали острови во таа област.

САД и нивните сојузници редовно патролираат низ меѓународните води во тој дел од светот за да ги потсетат на нивното право на бесплатна пловидба, што го охрабрува незадоволството на Кина која има големи претензии кон овој дел од морската и копнена рута.

Судрот се случува во време на зголемени тензии меѓу САД и Кина околу конторлата на јужното кинеско море. Практично кој го контролира овој дел од светот целосно ја држи под контрола целата индо-пацифичка регија. ПОкрај тоа јужното кинеско море е и полно со наоѓалишта на нафта и гас, што преставува дополнителен мотив на државите да го поседуваат тој дел од светот. Но се чини главното геостратешко надмудрување оди во насока на плановите на Кина да го врати под свој суверенитет тајванскиот остров кој се смета себе си за суверена држава и кој ужива огромна подршка од страна на САД и западните држави. Веќе е сигурно дека во овој дел од светот ќе дојде до одредени воени игри биејќи Пекинг е настојчив и по цена на воена сила да го врати Тајван под свој суверенитет. Во ово дел веќе се испратени бројни воени капацитети како што се борбен авиони и бродови. Оттаму се поизвесно е дека американската подмроница најверојатно се судрила со некој кинески воен пловен објект, што засега никој од официјалните лица не сака да го потврди

За ова и другите актуелни настани во светот во видето од анализата на Утрински брифинг

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

6 + nineteen =