Андоновиќ: По Трамп и демохристијаните на Меркел поразени поради водење поразителна Ковид политика

You must need to login..!

Опис

Христијанско-демократската унија (ЦДУ) на канцеларката Ангела Меркел претрпе порази и доѓивеа изброно фијаско на важните избори во две германски покраини, Христијанско-демократската унија (ЦДУ) вчера загуби во југозападните покраина Баден-Вуертемберг и Рајнска област-Пфалц постигнувајки најлошите изборини резултати, кои изнесуваат пад за 7 отсто во однос на месеците претходно. Германските медиуми поразот на ЦДУ го оценија како прекор за управување на Меркел со пандемијата со Ковид-19.

На 26 септември во Германија ќе се одржат парламентарни избори на кои Германците ќе изберат наследник на Меркел. Овие порази ги доведуваат во прашање шансите наследникот на Меркел на лиудерската позиција во партијата ЦДУ Армин Лашсет да стане наследник на Меркел и на канцаларската функција на сојузните избори кои ќе се одржат на 26 септември гдинава . Покрај незадоволството од бавниот почеток на вакцинацијата, со ограничувањата против коронавирусот кои само постепено се намалуваат, а бројот на заразени повторно расте, ЦДУ беше погодена во последните две недели од обвинувањата дека двајца пратеници профитирале од договорот за набавка на маски на почетокот на пандемијата со коронавирусот.

Изборите за законодавни тела во југозападните провинции Баден-Виртемберг и Рајнланд-Пфалц го започнаа изборниот маратон, кој ќе кулминира со федералните избори на 26 септември. Со оваа изборна катастрофа на демохристијаните на Меркел се отвара шансата идниот канцалар на Германија да биде од редовите на социјал демократите.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

18 + 3 =