Андоновиќ: По оставката, Хашим Тачи на судење во Хаг- Бајден во предност Трамп обвинува за избирна кражба

You must need to login..!

Опис

Судот за злосторства на ОВК во Хаг синоќа ги повика жртвите на кривичните дела споменати во обвиненијата против Хашим Тачи, Кадри Весели, Реџеп Сељими и Јакуп Красниќи да се јават и да учествуваат во судската постапка.Судот во соопштение наведува дека жртвите можат да се пријават ако можат да покажат дека претрпеле штета, вклучително и физичка, душевна или материјална, како директен резултат на кривичните дела од потврденото обвинение. Вчера, Обвинителството на Специјалниот суд во Хаг ги обвини Хашим Тачи и водачите на поранешната ОВК, Кадри Весеjiи, Јакуп Красниќи и Реџеп Селими, за сторени воени злосторства незаконско или произволно апсење и лишување од слобода, сурово постапување, тортура и убиства.

Тие исто така се обвинети за сторени злосторства против човештвото, како што се затвор, други нехумани дела, тортура, убиство и присилно прогонување на лица, извршени најмалку од март 1998 година до септември 1999 година, пренесуваат српските медиуми.Во потврденото обвинение се наведува дека Хашим Тачи, Кадри Весели, Реџеп Селими и Јакуп Красниќи се индивидуално кривично одговорни за различни форми на кривична одговорност за злосторства извршени во контекст на вооружен конфликт од немеѓународна природа на Косово и кој претставува дел од широко распространет и систематски напад врз лица кои се сметаат за противници на ОВК.Веднаш по објавата на обвинението Хашим Тачи поднесе оставка од функцијата претседател на Косово и отпатува во Хаг каде ќе се соочи со обвинението

Во САД пак продлжува преборјувањето на гласовите Бајден е поблиску до победата, додека предноста која претходно ја имашпе Трамп полека се топи. Во моемнтов Бајден има 253 ддодека Доналд Трамп 213 електорски гласа , а за победа на изборите треба да се добоијат 270 гласови на електорите. -Суште се чекаат резултатите од Аризона Невада Џорџија Пенсилванија Северна Каролина и АЉаска Доколку сака да победи Бајден треба да ја одржи моменталната предност во Аризона и Невада, покрај Вискосин и Миџчиген каде веќе прогласи победа На Трамп му е потребна победа во Северна Каролина и пенсилванија каде во моментов е во водство, а потоа да ја освои и Џорџија и Ариозна или Џорџија и Невада Државните судови во Мичиген и Џорџија веже гиотфрлија барањата на тимот на Трамп за нерегуларноста на изборите во овие три држави Во мерќувреме демоснтрации на приврзаниците на Трамп во Њујорк акде полицијата уапсиланајмалку 30 демонстранти, кои, како што велат, „ги расипале мирните демонстрации со палење факели, превртување контејнери и фрлање јајца на Менхетен“.

Станувало збор за приврзаници на Доналд Трамп кои излегоа на улиците да се побунат против резултатите од изборите. Градоначалникот на Њујорк, Бил де Блазио рече дека „на демонстрациите имаше релативно малку луѓе“.„Повеќето Американци сфатија дека пребројувањето на гласовите во САД е фер“, рече Де Блазио. Додека се чекаат резултатите од изборите во САД, беа регистрирани рекордни 121.054 нови случаи на заразени со новиот коронавирус. Тоа е најголем број на заразени за еден ден, покажаа податоците од Универзитетот Џонс Хопкинс. Претходниот рекорд во бројот на новозаразени беше поставен ден претходно, протести во Љубљана и Лондон поради анти ковид мерките на н ивните влади.

Во Љу бљана неколку десетици Демонстранти, кои се противат на забраната на движење меѓу општините и собирање на повеќе од шест лица, протестираа на повеќе локации. Центарот на Љубљана Демонстрантите веруваат дека пандемијата на коронавирусот е дел од „светски заговор“, а себеси се нарекуваат „воини на светлината“, кои сакаат да ги обелоденат лагите. Полицијата употреби водени тиопови да ги растера демонстрантите.А местото каде се одржуваа протестите го надлетуваа и хеликоптери.

Нов протест е закажан и за денес. Протести и Немири синоќа избувнаа и во Лондон кога демонстранти се судрија со полицијата протестирајќи против најновите ограничувачки мерки воведени од британската Влада.За време на демонстрациите биле уапсени 104 лица за кршење на пропишаните мерки поради новиот коронавирус. Протестите се како резултат на одлуката на британската влада да воведе вонредна состојба и ограничување на движењето поради растечкиот број на заразаени од корона вирусот.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

two − 2 =