Андоновиќ: Почнаа десетдневни воени маневри на Русија во Белорусија – Лукашенко му го враќа долгот на Путин

You must need to login..!

Опис

Руската и белоруската армија почнаа десетдневни воени маневри во Белорусија. Целта на воените маневри е да се види борбената готовност и соработката на двете армии иницирани поради тензиите меѓу Русија и Западот околу Украина.

„Се изведуваат вежби за подготовка за запирање и одбивање на надворешна агресија, како дел од одбранбената операција“, се вели во соопштението на руското Министерство за одбрана.
На овие маневри уестввата повеќе од 30 илјади руски војници, што ги подргеа стравувањата на западот дека командатат на руската армија би моѓела, доколку одлучи да упаден од белоруска територија во Украина а не како што претходно се сметаше дека нападоти би одел од проруските автономни области Луганс и Доњецк
Заедничката вежба „Сојузничка одлучност“, која НАТО ја опиша како најголемо руско распоредување во Белорусија од Студената војна, трае до 20 февруари и е дел од акумулацијата на руските војници во близина на Украина.

Рускиот претседател Владимир Путин, наводно, му рекол на францускиот колега Емануел Макрон оваа недела дека руските трупи ќе се вратат во нивните постојани гарнизони штом ќе завршат вежбите. Доколку тоа се случи, маневрите само ќе ги потврдат веќе познатите сознанија дека белорускиот претседател Александар Лукашенко силно ја поддржува политиката на Путин кон Украина

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг минатата недела изјави дека се очекува да присуствуваат 30.000 руски војници, како и специјалните сили за специјални операции, ловците СУ-35, системот за воздушна одбрана С-400 и ракетите Искандер со нуклеарни капацитети.

Во воена смисла, распоредувањето е нов фронт кој се грижи за Украина и дополнително ги проширува своите сили долж одбранбената линија,
Распоредувањето кон северот на Украина ги доближува руските војници многу поблиску до украинскиот главен град Киев, кој е на нешто повеќе од 90 километри од границата во најблиската точка.

Со распоредувањето на ловци и системи за противвоздушна одбрана, Русија има многу поефикасно одбранбено покривање за својата ексклава Калининград во Европа, а системите за електронско заглавување во Белорусија му отежнуваат на Западот да собира разузнавачки информации, сметаат западните воени експерти кои додаваат дека ова внесува сили на источното крило на НАТО кои ќе ја обесхрабрат или спречат Алијансата да игра каква било стратешка улога“,

Лукашенко се скара со Истокот и Западот за да добие политички поени и се спротивстави на идејата за лоцирање постојана руска воена база.

Кога Русија ја нападна Украина за прв пат во 2014 година, Лукашенко остана неутрален и одби да го признае Крим како руска територија. Тој приватно му рекол на претседателот Петро Порошенко дека нема да дозволи Русија да ја користи територијата на Белорусија за каков било напад врз Украина, Кога Володимир Зеленски беше избран во 2019 година, Лукашенко повторно подаде рака за пријателство.

Меѓутоа, бидејќи Путин му обезбеди политичка и економска поддршка за да му помогне да ги надмине масовните протести на опозицијата во 2020 година, тој во голема мерка го отфрли тој привид на автономија, велат аналитичарите.


Западните анализи укажуваат дека Лукашенко одлучил да се потпре на стратешки сојуз со Москва за да остане на власт и дека новите воени вежби се само уште една форма на демонстрација на таа нова блискост.
Во последните месеци, Лукашенко јавно понуди распоредување на руски нуклеарни ракети во Белорусија. Москва и Минск се договорија за заедничка воена доктрина за нивниот интегративен проект „сојуз на држави“, пишува Ројтерс.

Руски воени авиони редовно патролираат на границата со Белорусија. Двете земји минатата година отворија заеднички центар за обука во западна Белорусија.
Се очекува Белорусија да одржи референдум за промена на Уставот на 27 февруари. Ројтерс наведува дека промените ќе вклучуваат укинување на нејзиниот формален статус на „неутрална“ држава и зона без нуклеарно оружје.

Белоруската опозиција во егзил, со години предупредува дека Лукашенко разменува делови од суверенитет за поддршка на Москва, и дека руските трупи никогаш повеќе нема да се повлечат од Белорусија.
Опозиционерите порачуваат дека „Белорусите не се закана за Украина, но дека режимот на Лукашенко е“,сериозна закана

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

3 × 3 =