Андоновиќ: Политичка криза во Црна Гора – Вицепремиерот го урива премиерот

You must need to login..!

Опис

На предлог на премиерот Здравко Кривокапиќ Собранието на Црна Гора одлучува за скратување на мандатот на парламентот, но ќе гласа и за недоверба на Владата на Кривокапиќ, предложена од Граѓанското движење УРА на вицепремиерот Дритан Абазовиќ и опозициската партија предводена. од Демократската партија на социјалистите (ДПС) Мило Ѓукановиќ.

Доколку Собранието го поддржи скратувањето на мандатот на парламентот, претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, би морал веднаш да распише предвремени парламентарни избори, до кои власта во техничкиот мандат би ја имала Владата на Кривокапиќ.

Во случај Собранието да и изгласа недоверба на владата на Кривокапиќ, тоа ќе биде вовед во преговорите за формирање нова влада.

Иницијативата за уривање на Владата ја потпишаа партиите на опозицијата и Граѓанското движење УРА, кои имаат мнозинство од 44 пратеници од вкупно 81 во Собранието.

Меѓусебните барања за смена на шефот на највисоката влада во Црна Гора се епилог од неколкумесечната владина криза, како меѓу Собранието и Владата, така и во самата Влада.
Гласањето на споменатите предлози во црногорскиот парламент го претставува епилогот на политичката криза која практично трае од формирањето на Владата на Здравко Кривокапиќ на 4 декември 2020 година.

Владата на Кривокапиќ, блиска до Српската православна црква, беше избрана со гласовите на трите победнички коалиции предводени од Демократскиот фронт, Демократите и Граѓанското движење УРА на изборите на 30-ти август.

Владата од самиот почеток ја немаше целосната поддршка од парламентарното мнозинство во Собранието, избија најголемите конфликти меѓу премиерот Кривокапиќ и Демократскиот фронт, до лојалните на премиерот Кривокапиќ или вицепремиерот Абазовиќ.
Во својата последна изјава дадена вчера , премиерот Кривокапиќ рече дека е свесен дека повеќе нема да биде премиер и дека неговата влада ќе биде соборена.

Тој го обвини вицепремиерот Дритан Абазовиќ дека одамна планирал да ја собори владата, а во тие договори учествувал и црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ.
Од друга страна, Абазовиќ рече дека по падот на владата на Кривокапиќ ќе се отворат разговори за отворање нова извршна власт и дека има неколку опции, меѓу кои и предвремени избори.

Не задоволни од иницијативата за соборување на владата, некои политички партии и организации блиски до СПЦ започнаа улични протести со барање партиите од претходното парламентарно мнозинство да постигнат договор за формирање на нова влада.
Демократите и помалите партии од сојузот Демократски фронт, како и организациите блиски до Српската православна црква, се противат идната влада да биде избрана со поддршка на опозицијата, пред сè на Демократската партија на социјалистите.

Вицепремиерот и координатор на безбедносните служби Дритан Абазовиќ изјави дека безбедносната состојба во Црна Гора е редовна.
Политчките кругови во Белград и меќу србите во Црнагора обвинуваат дека зад уривањето на владата на Кривокапиќ стојат странски служби чија цел е да се намали влијанието на србите во Црна Гора.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

four × three =