Андоновиќ: Политичка, економска, безбедносна, здравстена, а се навестува и енергетска криза – светот во 2021 година

You must need to login..!

Опис

Годината што измина во светот ќе остане запаметена по многу светски политички процеси, економски проблеми, продолжување на пандемијата на ковид , но и наметнување на уште една криза: енергестка.

Во годината што измина дојде до промена на престедателската функција на САД. Бајден го замени Трамп. Бајден се обиде заедно со својата нова амдинистрација да врати некои процеси кои неговиот претходник ги радикализираше или пак ги занемаруваше. Наспроти фокусираноста на Трамп за пресметка со Кина , на сметка на лабавите и толерантни односи кон Москва, Бајден ги врати процесите за зацврстување на американската политика кон Русија и пред се кон престедџателот Путин. Вашингтон заедно со своите западни сојузници воведе санкции кон Москва пред се поради нејзината политика и гушењето ан демократијата во таа држава.Актуелно е секако она што се случува во Украина каде поради различните гледања за иднината на оваа поранешна советска република, тензиите се на највиоско ниво кои водат кон опасност од вооружен судир.
Годината што измина ќе остане запаметена и кон менувањето на геостратешката политика на САД кон некои држави во светот. САД по 22 години се повлекоа од АВганистан откако администрацијата на американскиот претседател веќе не сакаше да, како што соопшти , на сила наетнува демократија и начин на живеење. Вашингтон ги обвини авганистанците дека недоволно сами се борат за својата иднина, повлекувајќи се од Авганистан и оставајќи им на талибанците по 22 години да се вратат на власт.


Годината што измина беше одбележана и со заминувањето на германската канцаларка Ангела Меркел од политичката сцена. Германија по 17 години доби нов канцалар, Олаф Шолц, кој ќе ја смени Германската позиција кон светските и региоанлни процеси. Во 2021 година оперативно започа да се применува и договорот од Брегизт односно Велика Британија како независна држава започна со големи проблеми да ги става од почеток своиите односи со ЕУ. Самата ЕУ пак, и во годината што измина не успеа да ги зацврсти свооите позиции кон најважните светски случувања , што само ја продлжи бледата и анемична политика. Токму ваквата политика влијаеше за случувањата на Балканот каде и по 30 години од рапсадот на поранешна СФРЈ останаа неколку замрзнати конфликти кои во одрени моменти се активираат. Косово, Босна и херцеговина и Република Српска, се само дел од последиците на нефпечатливата и неодлучна политика на ЕУ.

Ккао потврда за ова секако и вклучувањето на САД во решавањето на процесите на Балканот бидејќи се покажа дека Европа не може да се справи многу од балканските проблеми.
Оваа година ќе остане забележана и со продложувањето на пандемијата на коронавирусот. Во текот на годината беа ставени во функција вакцините, кои добија и улога во политичките премсетки но и во економска заработка. Но во 2021-та беше регистрирана и мутцаијата на вирусот кој од оној првичниот вирус од Вухан, преку алфа делта, прерасна сега актуелната омикрон варијанта.

Повеќе од сигурно е дека голем дел од проблемите во светот со сигурност ќе се префрлат и во наредната година. Сепак поркај здраствената , прва криза со која во почетокот на новата година ќе се соочи светот секако ќе биде енергетската.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

3 × 4 =