Андоновиќ: Повеќе од 100 мртви во Мијанмар- заседава Советот за безедност на ОН

You must need to login..!

Опис

По барање на Велика Бртианија Советот за безбедност на ОН денеска на итна седница ја разгледува состојбата Мјанмар по масакрот кој воената хунта го изврши врз невооружените демонстранти. За време на протестите во саботата армијата на Мијанмар ги разби масовните протести употребувајќи огнено оружје при што беа убиени над сто лица,.Протестите кои траат континуирано повеќе од месец дена, добија на масовност осбено во саботата кога воената хунта на Мијанмар го одбележуваше денот на армијата Според проценките на ОН за време на викендот во Мјанмар биле убиени 107 лица, од кои седум деца, додека локалните медиуми споменуваат дека имало 114 жртви. САД го блокираа трговскиот договор со Мјанмар, изразувајќи гнев заради убиствата на повеќе од 100 демонстранти од страна на воената хунта во текот на викендот, Трговската и инвестициска рамка, што ги утврдува начините за стимулирање на бизнисот, но која не е целосен договор, ќе остане привремено блокирана се додека не се врати демократијата во земјата, соопшти администрацијата на претседателот Џо Бајден..

Со оваа изјава Мјанмар ефективно се остранува од Генералниот систем на преференции, во кој САД даваат бесцарински пристап за одредени увезени стоки од земјите во развој, доколку тие одговараат на клучните стандарди. И Кремљ изрази загриженост за „растечкиот“ број на цивилни жртви, соопштувајќи дека не ја одобрува репресијата врз демократските демонстранти во Мјанмар. Осудата од москва доаѓа откако се појавија сомневања дека Русија продолжува да одржува блиски односи со властите во Мјанмар и покрај репресијата. Шефот на воената хунта, генерал Мин Аунг Хлаинг, неодамна го прими рускиот заменик министер за одбрана Александар Фомин.кој присуствуваше и на воена парада во Мјанмар, на која беа претставени руски воени возила. Осуда за репресијата и масвните убиства во Мијанмар дојдоа и од Високи воени команданти на десетина земји кои во заедничко соопштение ја осудија смртоносната употреба на сила од страна на војската на Бурма, откако повеќе од 100 лица беа убиени во најкрвавиот ден откако војската ја презема власта во Бурма и започна насилна акција против демонстрантите кои се противат на пучот.

Во изјавата потпишана од шефовите на одбраната на Соединетите држави и на неколку други земји на НАТО заедно со Јапонија, Нов Зеланд, Јужна Кореја и Австралија, се вели дека војската во Бурма, позната и како Мјанмар, го изгуби кредибилитетот кај својот народ. Минатата сабота беше најкрвавиот ден по серијата протести против воениот пуч во земјата. Бурма познат и како Мјанмар е во хаос откако на 1-ви февруари армијата ја презеде властс и ја приведе претседатлката Аунг Сан Су Чи заедно со повеќето нејзини партиски членови Воените лидери кои го изедоа пучот тврдат дека на изборите во ноември била спроведена изборна измама со која и се овозможила победата на Су Чи. Воениот пуч донесе застој во обидите за демократизација на земјата по 50 години воено владеење.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

three − 2 =