Андоновиќ: Офанзивна воена реторика на Москва

You must need to login..!

Опис

Војната во Украина влегува во 89 ден . Во моментов најешка е ситуација на истокот на земјата во регионот на самопрогласентите проруски области Лугански и Доњецк каде руските сили заедно со просуките воени формации се обидуваат да ги потиснат уркјаиците и да воспостават контрола врз целата донбаска област.

Овие информации практично ги потврдија најавите дека во овој регион во анредниот период ќе дојде до финале на руско уркаинскиот воен судир, од кој исходот од овие судири ќе го покаже и победникот во оваа војна. Се смета дека во овој регион нардениве денови може да додје до најголем копнен судир на две армии по втората светска војна.

Имено, во овој регион според извештаите се распоредени најсилните и најдобро опремените украински воени единици кои го држат градот Славјанск во донбаската област. Градот Славјанск, е стратешки важна точка бидејќи преку него се сабдува со вода целиот регион на Доњецк . Украинските сили подолго време ја запираат водата за пиење која се дистрибуира во градот што дополнително го отежнува животот на тамошните граѓани. Руските сили се обдуваат да го освокат овој град и да воспостават нормално снабдување со вода.

Во меѓувреме трајат ракетните напади на руската армија која соопѓти дека досега уништила неколку контигенти на оружје кои НАТО земјите ги испраќаат како помош за украинските воени сили.

Проценките дека во наредниот период ќе се интензивираат воените судири кои според украинскиот престедател Зеленски ќе бидат нвидено крвопролевање, се потврдуваат и со најавите на Москва дека планира до крајот на есента да произведе и распореди околу 50 нови интерконтинентални балистички ракети „Сармат”, способни за нуклеарни напади.
Според генералниот директор на руската вселенска агенција „Роскосмос”.Дмитриј Рогозин, ракетите ќе бидат избработени во производствените капацитети во сибирскиот град Краснојарск.

Русија во април го изведе првото пробно лансирање на ракета „Сармат” од новата генерација. „Сармат” има дострел од 18 илјади километри и може да биде опремена со нуклеарни боеви глави. Тоа и овозможува на Русија да гаѓа цели низ целиот свет со лансирање ракети преку Северниот или Јужниот пол.Претседателот Владимир Путин лансирањето на „Сармат” ракетата во април го искористи за да му се закани на Западот, во контекст на војната во Украина.Ракетата е оспособена да ги надмине сите видови одбрана и да ги натера државите „подобро да размислат” пред да и се закануваат на Русија, рече тогаш Путин.

Оваа закана доаѓа откако неутралните Финска и Шведска најавија дека ќе влезат во НАТО . Ккао контра закана Русија предупреди дека со нивнот влез : Артикот може да стане новото бојно поле помеќу Русија и алијансата
Рускиот дипломат Николај Корчунов изјави дека Шведска и Финска претходно биле одговорни за безбедноста на Арктикот, но нагласи дека нивниот влез во НАТО воопшто нема да придонесе за мирот и безбедноста во арктичкиот регион.
Токму овие мрачни прогнози ги интензивираа и амбициите на ЕУ повторно да се обиде да ја врати идејата за формирање на заедничк европски воени сили

Министерот за надворешни работи на ЕУ, Жозеп Борел.изјави дека Европската унија има потреба од сопствени вооружени сили за да ја осигура нејзината безбедност,

„Новото безбедносно опкружување покажува дека ЕУ мора да преземе поголема одговорност за својата безбедност. Затоа ни е потребна модерна и интероперативна европска армија”, изјавил Борел додавајќи дека крајн време е да се подобри европската одбрана. и да се зајакнеевропската одбранбена индустрија.

Андоновиќ: Војната во Украина влегува во клучна фаза

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

sixteen − seven =