Андоновиќ: Отфрлање на руското влијание или обид на Србија со прозападна влада да ги реализира национални интереси?

You must need to login..!

Опис

Новиот состав на српската влада ги предизвика аналитичарите да започнат со шпекулации за тоа во која насока се движи Србија и нејзината политика. Не вклучувањето на кадри од коалиционите српски социјалисти кои важат за традиционалните лобисти на влијанието на Москва во Србија и Балканот, како и не избирањето на некои од поранешните министри блиски на политката на Москва, отвори сериозни сомнежи и стравувања , но и го зголеми ризикот за нарушување на традиционално добрите односи со Руската Федерација Дополнително на оваа коснтатација доаѓа ако се из анализира составот на новата влада и чистењето на „руските кадри“.

Откажувањето на претходно најавената посета на Владимир Путин и потпишувањето на Вашингтонскиот договор очигледно придонесоа за затегнување на односите меѓу двете земји, поради што Москва е сè подалеку од српската владата, анализира белградскиот портал Нова.рс. – Одлуката на Александар Вучиќ да го намали бројот на министерски места во владата на Србија на коалицискиот партнер од Социјалистичкатапартија на Србија (СПС) на Ивица Дачиќ, од пет на две – Министерството за образование (и вицепремиер) и министерство без ресор, претставува најнов удар за „руските играчи“ во владата на Србија се наведува во текстот на Нова.

Во Вашингтонскиот договор, потпишан во присуство на американскиот претседател Доналд Трамп, првиот човек на српската држава учиќ и премиерот на Косово, Авдулах Хоти, се наведува дека Белград и Приштина ќе ги диверзифицираат своите енергетски резерви, што е директно отклонување од Русија., сметаат аналитичарите. Со оглед на тоа што Москва и Вашингтон со години се натпреваруваа за влијание врз Балканот, подоцнежната одлука на рускиот претседател Владимир Путин да не дојде во најавената посета на Белград, порталот Нова го толкува како сигнал до српските власти дека постојат проблеми и дека односите повеќе не се „идилични“ како што беа порано. Недоаѓањето на Путин беше искористено од страна на опозицијата која ја обвини власта и владеачката СНС дека ги нарушува односите со Москва. Српскиот претседател Вучиќ пак се обиде да го оправда откажувањето на посетата на Путин на Белград, како промена на планот, Путин според српските власти , не патувал никаде , бидејки сакал за да го избегне ризикот од евентуално Ковид инфицирање.

Наместо него , во Белград беше најавен шефот на руската дипломатија Лавров., но според последните информации и тој ја одложил посетата откако и самиот бил Ковид позитивен и мораше да замине во самоизолација. Сето ова дополнително ги подгрева шпекулациите за нарушување на односите меѓу Белград и Москва. Не смее да се заборави и дека Русија подолго време и замерува на Србија дека се приближила кон САД но и кон Кина. Од почетокот на пандемијата на Коронавиорусот, српската политика ги интензивираше политичките и пред се, економските односи со Пекинг од каде купуваше репсиратори и медицинска опрема за борба против пандемијата. Но интезивирана беше и воената соработка, однсно Србија започна со набавка на кинеска воена опрема, на што Русија не гледаше со големо одобрување. Колку и да Москва и Пекинг се сојузниуци во натпреварувањето со западните држави и САД, сепак Москва како да го губи влијанието на Балканот.

Самиот претседател Вучиќ пак, како последен аргхумент дека Србија и Москва се во блиски односи, често повтрорува дека Србија и покрај западните притисоци засега одбива да воведе санкции кон Русија. Со губењето на своето влијание во Црнагора и ставањето на тест на авторитетот врз Србија, се чини дека на Москва и останува последното упроште на своето влијание на Балканот.. Тоа е Републиак Српска и нмејзиниопт лидер Милорад Додик, кој за потсетување е секогаш добредојден во Москва и кај претседателот Путин

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

2 × one =