Андоновиќ: Освојување на Киев и поголемите градови! Кремљ ја најави втората фаза од специјалната операција во Украина

You must need to login..!

Опис

Денеска е 20-ти ден од војната во Украина. Руското гранатирање на Киев продолжи и утринава и беше запалена станбена зграда. Ovoj напад ги потврди засега неофицијалните информации за преломната точка на руската инвазија врз Украина. Имено, според достапните информации кои ги рпенесувата одредени медиуми.

Русија има намера да ја започне втората фаза од специјалната воена операција во Украина – да ги преземе Киев и другите големи градови. Кремљ вчера соопшти дека првично руската армија не сакала да упадне во големи населени области за да избегне цивилни жртви. Но, откако митот за руската воена моќ почна полека да се руши како резултат на слабото напредување на руските военји единици на теренот, Москва одлучила да ја убрза воената операција, а тоа значи и неминовно зголемување на бројот на човечки жртви и големи разурнувања.


Како поткрепа на оваа теза додје вчерашната изјава на портпаролот Дмитриј Песков кој изјави дека на почетокот на операцијата рускиот претседател Владимир Путин му наложил на Министерството за одбрана да се воздржи од директни напади врз големи населени места, вклучително и Киев. Ова според Песков било наредено откако било утврдено дека вооружените националистички формации распоредуваат тешка воена опрема во станбените области, па борбите во густо населените области неизбежно ќе доведат до големи жртви меѓу цивилите. Операцијата била планирана имајќи ја предвид оваа околност – објасни Песков.

Дали обид да се оправда лошото планирање и раководење на операцијата или не , руското раководство најверојатно донесло одлука да оди до крај . Исминативе денови протекоа информации и дека биле сменети 8 мина руски генерали кои, според истите информации неуспеале да ги проазат уркаинците. Денеска стигна и веста дека еден од виоските воени офицери на руската армија се соочува со обвинување за велепредавство. Сите овие информации засега се врз база а одредени шпекучации.

Што се однесува на состојбата на теренот, по 210 денвните жестоки напади руската армија успеала џа прв пат од анексијата во 2014 година да го пворзе полуостровт Крим со Донбас преку копнен коридор. Единиците на руската армија, според последните информации виспоставиле контрола и врз главниот пат кој волди до главното упоришпте на украинските воени сили во градото Мариупол и сега не се исклучува можноста да се стават под целосна контрола главните украински градови во Украина.

Во мечувреме за денеска е најавено продлжување на вчерашната трета рунда преговори меѓу украинската и руската делгација кои вчера беа прекинати.

Планирани се нови коридори за евакуација на цивили од регионот Суми, Советник на украинската влада денеска изјави дека очекува војната да заврши до почетокот на мај. Според главниот воен советник на уркаинскиот престедател Зеленски, проценките на западните стратези е дека до тогаш руската армија ќе има ресурси да ја води оваа освојувачка војна во Украина.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

three × one =