Андоновиќ: Одмазда за долгите евроинтеграции на земјата -Турција се повлече од Истанбулската конвенција

You must need to login..!

Опис

Турција се повлече од Европскиот договор за заштита на жените од насилство што го потпиша пред 10 години, а го носи името на нејзиниот најголем град. Указот на претседателот Реџеп Таип Ердоган со кој се поништува ратификувањето на Истанбулската конвенција е удар врз поборниците за правата на жените, кои велат дека договорот е клучен за борба против семејното насилство. Ердоган пред 10 години од позиција премиер ја потпиша Истанбулската конвенција , од која сега се повлекува. Во Истанбулската конвенција е наведено дека мажите и жените имаат еднакви права и ги обврзува властите да преземат чекори за да спречат родово насилство врз жените, да ги заштитат жртвите и да ги гонат сторителите. Како една од главните причини за повлекувањето од оваа конвенција се наведува дека овој договор го охрабрува разводот и го поткопува традиционалното семејство.

Според критичарите на конвенцијата , договорот ја промовира хомосексуалноста преку употреба на категории како пол, сексуална ориентација и родов идентитет. Многумина сметаат дека овој потег Ердоган го презема со цел да се одмазди на Брисел порад долгиот неколку деценски процес на евроинтеграциите на Турција и барањата за исполнување на стандардите кои ги бара Брисел за турската евроинтеграција. ЕУ упати критики за одлуката на Турција да се повлече од Истанбулската конвенција за правата на жените и ја повика земјата да се врати на договорот.. „Жените заслужуваат силна законска рамка за да ги заштитат“, рече фон дер Лајен и додаде: „Насилството врз жените не е толерантно“ сметаат од ЕУ додавајќи дека Турција наскоро повторно ќе се приклучи на Европската унија во одбраната на правата на жените и девојчињата, основните елементи на човековите права, мирот, безбедноста и еднаквоста во 21 век“, И америкаснкиотпрестедател Џо Бајден побара од Анкара да се врати на договорот оценувајќи го повлекувањето од оваа конвенција како поразителна и чекор наназад во спречувањето на насислството врз жените.

Изминатиот викенд илјадници луѓе протестираа во Турција повикувајќи го Ердоган да ја повлече својата одлука. Протести се одржаа во Истанбул, Анкара и Измир. Еден демонстрант во Истанбул држеше портрети на жени убиени во Турци Истанбулската конвенција е договор креиран од Советот на Европа во 2011 година, кој има за цел да создаде правна рамка за спречување и борба против насилството врз жените и семејното насилство. Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја потпиша конвенцијата уште кога беше премиер, а подоцна беше ратификувана во Турција. Сепак, според платформата „Ние ќе го спореме фемицидот“ во земјата, конвенцијата никогаш не била применета.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

one × 1 =