Андоновиќ: Неутрален статус но не и демилитаризација, ненуклеарен статус на државата, но со гаранции

You must need to login..!

Опис

Помина повеќе од еден месец откако Русија ја изврши агресијата врз Украина. Претседателот на Украина, Владимир Зеленски, изјави дека е подготвен да преговара за неутрален статус на оваа земја, кој ќе биде дел од мировниот договор. Тоа ќе треба да го гарантира трета страна, но ќе треба да се одржи и референдум. Нова рунда разговори ќе се одржи оваа недела во Турција, а за тоа време продолжуваат руските напади.

Во меѓувреме се уште трае обидот на Вашингтон да ја орпавда изјавата на американскиот престедател Бајден кој изјави дека Путин не треба да остане на власт. Оваа изјава Москва ја протолкува како обид на Западот да го смени раководството во Москва, што е пртолкувано како опасен сигнал кој нема да помине без контраодговор на Русија.

-Анализите велат дека Путин оваа војна мора да ја заврши до 9-ти мај бидејќи секоја година има голема воена парада, вели Андоновиќ.

Белата куќа соопштуваат дека претседателот на САД, Џо Бајден, со вчерашната изјава во Полска не повикал на смена на власта во Руската Федерација, Идентична изјава денска даде и германскиот каннцалар Шолц кој потсети дека целта на НАТО не е смена на власта во Москва туку запирање на руската воена интервенција во Украина Иако многумина сметаат декаи зјавата на Бајден за смена на Путин од власт е случајна и дадена во афект не се исклучува и можноста дека изјавата на Бајден за смена на Путин има скриена порака Кога некого ке го прогласите за злосторник практично немате веке можност да преговарате со него Веројатно планот е да се принуди Путин да преговара со Зеленски.

Доколку тоа се случи Путин, кој не го смета Зеленски на свое ниво, ке се почуствува биде понжен. и извесно е дека нема да се согласи на таква средба Како план Б за евентуални преговори на највисокот ниво се смета преговори со Турциија или пак лидерите на ЕУ кои би можеле да посередуваат во разговорите за конечното надминување на украинската криза.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

four + 13 =