Андоновиќ: Неутрален статус на Украина, своја армија и гаранции од НАТО – Киев и Москва со „пробен мировен план“, составен од 7-те клучни точки во преговорите

You must need to login..!

Опис

Дваесет и вториот ден од рускиот напад на Украина. Деенска Уркаинскиот претседател треба да се обрати до пратениците во Бундестагот преку видео врска. Ова обраќање е дел од неговиата серија обраќања пред праламентите на западните и НАТО сојузниците.

Вчера, Зеленски се обрати пред пратениците на американскиот конгрес нарекиувајќи ја Русија терористичка држава. Тој побара западот да воведе уште построги санкции кон Москва – за дополнителна испорака на оружје за украинските војници и за затворање на украинскиот воздушен простор. Западот засега одбива да воведе зона з а збранети летови биејќи стравува дека тоа може дополнително да ја ескалира состојбата во Украина. Но Украина засега добива огромно количество на оружје и воена опрема од НАТО земјите, што дава и резултат на воен план на теренот. Русија и покрај првичните проценки, не успева да ја порази украинската армија која сеуште дава огромен отпор во речиси сите поголеми градови во Украина.Најмногу на удар уште од почетокот на војната е јужниот град Мариопул каде се смета дека е главното упориште на таканречениот батаљон Азов, кој за постетување беше и главна мета на Москва и главно обвинување дека токму тие го репресираат тамошното руско население . Вчера за време на ракетирањето на градот еден проектил го погоди објектот на градскиот театар кде се стравува дека во моментот на ексползијата биле засолнети 2000 цивили. засега не е позната бројката на настрадани.

Дека воената акција во Украина не дава резултат се покажува и серијата на преговори меќу Укрианската и руската страна. Денеска треба да се одржи нова рунда на прегови и веќе во јавноста оритеоа информациите за одредени одстапки на Москва.

И покрја цврстиот став за во јавноста, Кремљ сепак покажува одредено одстапување од првичниот цврст и анмден став за тоа што бара за возврат да ја прекине воената инвазија. Откако во јавноста процури веста дека Путин сепак би можел да се сретне со Зеленски, сега на маса е и мировен план од 7 точки во кој меѓудругото е предвиден и неутрален статус на Украина. Но за разлика од цврстите и првични барања на Москва, во овој план Русија би с есогласила Украина да ги задржи своите вооружени сили но со неутрален статус, по урнекот на Швњедска и Австрија. Тоа значи дека Киев би се обврзал на неутралност и без странско присуство, но би си ги задржал своите вооружени сили, опција која се коси со првичните барања на Москва.

Киев засега одбива јавно да прифати вакви барања, а се очекува да побара дека доколку сепак додје до овој договор, главен услов ќе му биде НАТО гаранции дека „неутралната Украина “ ќе има безбедносни гаранции од НАТО и западот.
Се чини дека крајот на војната која беснее во Украина е далеку, но олвие преговори даваат надеж дека и покрај се , и покрај цврстите ставови на инволвираните страни, сепак крајот на војнаата ќе мора да дојде преку преговарачка маса.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

9 + 2 =