Андоновиќ: Неуспешен обид на Бериша за дестабилизација, протести против посетата на Вучиќ на Тирана

You must need to login..!

Опис

Поддржувачите на поранешниот албански премиер Сали Бериша синоќа во Тирана го запалија и газеа српското знаме.
На повик на Бериша, стотици негови приврзаници излегле на улиците и се собраа пред резиденцијата на премиерот Еди Рама во момент кога тој требаѓе да се сретне со српскиот претседател Александар Вучиќ.

Вучиќ, е во дводенвна посета на Тирана, каде учествува на состанокот на регионалната иницијатива за соработка, Отворен Балкан, со премиерите на Албанија и Северна Македонија, Еди Рама и Зоран Заев.

Неговата посета на Тирана беше искористена од опозиционерот Бериша кој ја обвинува актуелната влада на Еди Рама дека со подршката на иницијативата „Отворен Балкан“ му дава подршка на како што ја нарече „големо српската политика на Александар Вучиќ.

Од друга страна премиерот Рама остро го осуди вечрашниот обид на дел од опозициските дмеократи предводени од Бериша потсетувајќи го дека кога тој го посетил Белград поминал во мирна и пријателска атмосфера. Овие помирувачки тонови се толкуваат како успех во оневозможувањето на дестабилизирачкиот обид на Бериша за нарушување на односите во регионот. АЛбанската полиција уапси две лица кои го запалиле српското знаме.

Инаку инцидентот и немирите кои синоќа се случија во Тирана доаѓаат на само н едела дена од внатрепартиските судири во редовите на опозиционите албански демократи каде прврзаниците на Бериша и на актуелниот претедател на Љујзим Баша се бореа за тоа кој ќе го рпеземе водството на албанската опозициска партија. Вечраните протести се толкуваат како обидна Бериша преку играње на опасната„ националистичка и анти српска карта“ да ги врати загубените позиции во трката за освојување на престедателската функција во партијата

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

17 − two =