Андоновиќ: Нетанјаху заминува во историја, Хамас со закани кон новата влада

You must need to login..!

Опис

Израелскиот парламент, Кнесетот, ја изгласа за новата израелска влада, со која ќе раководи Нафтали Бенет. Со ова заврши владеењето на Бенјамин Нетанјаху, кој беше премиер најдолго во историјата на земјата, 12 последователни години, и вкупно 15 години, кога во периодот од од 1996 до 1999 кога стана најмладиот премиер на Израел. Со тесно мноизинство, односно 60 од 120 пратеници гласаа за таканаречената промена на владата, а 59 беа против. Новата влада која ја предводи коалицијата „Промена“ обединува осум партии од левицата, центарот, десницата и една арапска формација. Тие меѓусебе имаат идеолошки разлики и кревко мнозинство, за што доказ е и тесниот резултат од вечерашното гласање . Според условите на договорот за коалиција, премиерската функција ќе ја преземе лидерот на десничарската партија Јамина, Нафтали Бенет, кој ќе ја води владата првите две години, а потоа ќе биде заменет со Јар Лапид од центристичката партија Јеш Атид. Бенет, кој ќе биде првиот премиер во ротирачката влада, беше соработник на Нетанјаху, а сега тој е неговиот остар противник. По две години, Бенет ќе биде заменет како премиер од airеир Лапид, поранешен лидер на опозицијата и лидер на партијата Јеш Атид. Нетанјаху ќе остане на чело на Ликуд и ќе биде новиот лидер на опозицијата. Со изборот на новата влада завршува и двегодишната политичка парализа за време на која се одржаа четири круга избори без јасен победник, Новиот израелски премиер, Нафтали Бенет, е првиот православен Евреин на чело на израелската влада, а за прв пат во ситоријата на израел во новата влада учествува и една арапска партија.

Досегашниот премиер 71 годишниот Бенјамин Нетанјаху пак ги обвини своите противници за предавство на гласачите, и дека е е жртва на заговор од „длабоката држава“. Тој засега останува лидер на партија Ликуд и предводник на опозицијата, а во неговото обраќање во парламентот вети дека неговата партија ќе се врати на власт под негово раководство. Нетанјаху е соочен со судски процеси за корупција, проневера и злоупотреба на моќ во серија скандали По веста дека Нетанјаху заминува од премиерската функција на улиците на поголемите ирзаелски градови , демонстрант го прославија неговото заминувањето од власт. На мелодијата на италијанската револуционерна песна „Бела чао“, околу 2 000 Израелци пееја „Биби чао“ (Биби е прекар на Нетанјаху), на оддалеченост од околу 20 метри од официјалната резиденција на Нетанјаху. Американскиот претседател Џо Бајден му честиташе на новоизбраниот премиер Нафтали Бенет, истакнувајќи ја важноста на сојузот меѓу Израел и Соединетите и развивањето на натамошната тесна соработка меќу двете држави Бенет пак му се заблагодари на Бајден за поддршката на Израел за време на неодамнешната акција во Газа и посочи дека го смета Бајден за „голем пријател“ на израелската држава. Палестинската екстремистичка организација Хамас денеска соопшти дека ќе продолжи да се бори против израелската окупација на палестинските територии во Газа и Западниот врег . Ќе и пружиме сериозен отпор на новата израелска влада доколку се до конечно ослободување на палестинците од еврејската окупација, соопшти Хамас

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

seven + eight =