Андоновиќ: Нема вечни пријатели и непријатели има само вечни интереси, средба Ердоган Путин

You must need to login..!

Опис

Мирот зависи од турско-руските односи е главниот заклучок на средбата помеќу турскиот преседател Ердоган со рускиот лидер Владимир Путин на средбата која се одржала во црноморското одмаралиште Сочи

Поводот за средбата на двајцата лидери е ексалацијата на новите насилства во Срија , која изминатиов период беше ставена во втро план заради хаотичното повлекување на САД од Авганситан и преземањето на власта од страна на талибанците.

Сега Путин и Ердоган, кои патем, во Сирија војуваат едни против други, се договараат како да се намалат насилствата и воените судири..Именов, во Сирија војуваат руско- сиријските трупи против бунотвниците подржани од турската армија и владата во Анкара.

Интересите за геостратешко доминирање во сиријската област Идлиб се големи и за Москва и за Анкара.

Ердоган се обидува да изврши притисок врз Путин за враќање на прекинот на огнот, договорен минатата година односно да се запрат нападите на руско-сириската армија врз борците поддржани од Турција во сирискиот регион Идлиб.

Таму мирот зависи од турско-руските односи”, му рекол Ердоган на Путин насостанокот. Путин пак оценил дека преговорите со Турција понекогаш се тешки, но дека двете земји научиле да наоѓаат компромиси во нивна заедничка корист Но, сепак соработката на двете држави се става во прв план и покрај де факто, војната кои на некој начин ја водат овие две држави Русија има интерес да го продаде, а Турција да го купи софистоцораното руско оружје

Путин и Ердоган разговарале за потенцијалната набавка на Турција на дополнителни батерии за рускиот одбранбен систем С-400, на што Вашингтон остро се противи. Ердоган му рекол на Путин дека сака да разговара за понатамошна одбранбена соработка и покрај американските приговори.

Турција, членка на НАТО, го купила рускиот одбранбен систем С-400 за 2019 година. Потоа, САД воведоа санкции против турската одбранбена индустрија, а Вашингтон предупреди за понатамошни дејствија доколку Турција купи повеќе руска опрема. Ердоган минатата недела стави до знаење дека Турција се уште има намера да ја набави втората серија системи С-400, додавајќи дека ниту една земја не може да ги диктира потезите на Анкара. И додека трае обидот за унапредување на пријателството на Москва и Анкара, Вашинтон засега не ја менува полтиката..На САД им пречи ова политчко кокетирање на земјата членка на НАТО со Русија и евентуалното пронаоѓање на заеднички интереси. Во недостиг на начин како да ја спреи Турција и Ердоган, Вашингтон засега најавува дека нема намера да ги нормализира односите со Сирија додека таа е под водство на Башар ел Асад, кој пак ужива заштита токму од Москва.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

twenty − 10 =