? Андоновиќ: На претседателските избори во Белорусија ,Лукашенко најверојатно единствен кандидат

You must need to login..!

Опис

Во Белорусија за 9 август се закажани редовни престедателски избори на кои9 судејки спроед досегашните случувања , единствен кадндиат најверојатно ќе биде актуелниот претседател Александар Лукашенко. Лукашенко кој на престедателската функција се наоѓа точно 25 години најуави дека очекува резибор и прдолжување на, како штио изјави досегашните успешни политики за напредок на оваа поранешна советкса република.

Другите двајца кандидати, кои како дел од опозицијата , требаше да излезат и да се приотстават на актуерлниот престедател, се оневозможени да учествуваат во изборниот процес Опозициониот лидер Валери Цепкало, кој минатиот месец ја напушти Белорусија, изјави дека белоруските власти не му даваат да се врати во земјата и дека му се закануваат дека ќе го уапсат. Цепкало е поранешен белоруск амбасадор во САД и се сметаше за главен политички опонент и единсствен кандидат кој има шанси да го порази Лукашенко во претседателската трка.

Но, пред две недели, властите во Минск му го ускратија правото неговото име да се најде на гласачкото ливче и да биде понудено како изборна опција на граѓаните на Белорусија. Останатите кандидати на опозицијата кои требаше да се соочат со Лукашенко на овие избори Виктор Барбико и Сергеј Тикановски неодамна беа уапсени. Лукашенко е на власт полни 25 години во кои е соочен со жестоки критики од меѓународната заедница која го смета за диктатор.

Во текот на своето владеење брутално се пресметуваше со своите политички опоненти, под жестока цензура ги држи медиумите, а оние кои одбиваа, беа целосно затворани. Голем број од неговите политички противници се наоѓаа во затвор. Засега, единствена држава со која соработува е Русија, чија влада и дава подршка на Белорусија и нејзиниот претседател Лукашенко

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

five × 2 =