Андоновиќ: Најнеизвесни избори во САД – Победникот познат дури за неколку дена

You must need to login..!

Опис

Тесна изборна трка меѓу деморкатскиот кандидат Џо Бајден и актуелниот претседател Доналд Трамп Наспроти динамиката на резултатите од гласовите кои изминатата ноќ по европско време доаѓаа во корист на Бајден , од утринава Трамп се приближи до резултатот, правејки ја ионака неизвесната претседателска трка уште по неизвесна…Утринава односот на елкторските гласови беше 220 за Бајден наспорти 213 кои до моментот на преборјувањето ги имаше Трамп..Бајден освои победа во сојузната држава Ариозна, но она што беше многу важнпо за републиканскиот табор е победата на Трамп во сојузната држава Флорида, со чии гласови ја стопи предноста на Бајден.

Трката на пребројување на освоените гласови продолжува а победникот на изборите ќе биде кандидатот кој освоил 270 електорски гласови. Исходот од изборите нема да биде познат денеска бидејки ќе се чека да бидат преброени и гласовите од 100 милиони гласачи кои гласаа по пошта. Важно е да се напомене дека во САД претседателот го избираат сојузните држави , а не граѓаните , па оттаму и важен ќе биде исходот од гласањето во сојузните држави Северна Каролина Пенсилванија Висконсин Ајова, Охајо, каде гласачите не се стриктно политички определни…

Она што овие избори ги прави невообичаени за САД се стравувањата од можни немири и протести доколку некоја од двете ривалски партии не бидат задоволни од исходотна изборите..Американските власти веќе ги зголемија безедносните мерки со цел да се спречат евентуалните инциденти. Утринава на прес конференција излезе и Доналкд Трамп кој изјави дека според него тој е победник на изборите. Трамп обвини дека деморкатскиот табор и Бајдне се обдуваат да направат изборен фалсификат и да му ја земат победата.. Прогласувајки ја победата на изборите Трамп побара од Врховниот суд да прекине со преборјување на гласовите бидејки според него, милиони американци на овие избори веке му ја дале довербата. Кандидатото на деморкатрите Бајден пак изјави дека ниту тој ниту Трамп не се повикани да проглаусваат победа туку одлуката кој ке победи на овие избори ја имаат американските граѓани.

Бајден изјави дека исходот на изборите ќе биде познат откако ќе бидат преброени сите до последен даден американски глас. Сето ова укажува дека во наредниве денови ќе биде неизвесно кој ќе биде победник на изборите и кој ќе биде новиот претседател на САД. Новиот престедател функцијата ќе ја преземе во јануари следната година

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

eight + 14 =