Андоновиќ: Нападите во Франција последица од тензиите на Блискиот Исток

You must need to login..!

Опис

Франција се наоѓа под жесток напад од радикалниот ислам. Оваа драматична изјава ја даде францускиот претседастел Емануел Макрон откако вчера 21 годишен напаѓач со потекло од Тунис обезглави една жена и уби уште две лица во црква во Ница. Човекот неодамна влегол во Франција од Италија, како емигрант кој бил згиожен од Црвениот крст.

Неколку часа по нападот во Ница, полицијата застрела маж кој со пиштол им се заканувал на минувачите во близина на Авињон.засега познато дека убиениот бил на ментално лечење и се истражува дали мотивот за нападот е терористички. Во меѓувреме, државната телевизија на Саудиска Арабија објави дека еден Саудиец бил уапсен во црвеноморскиот град Џеди откако нападнал и повредил чувар во францускиот конзулат.

Француската амбасада објави дека станува збор за напад со нож, дека нападнатиот е во болница и дека не му бил загрозен животот. Француските власти сметаат дека нападот врз црквата Нотр Дам во неговиот град е сличен на оној во Париз во кој беше обезглавен професорот Самуел Пети, кој им покажувал на ученици училишни карикатури на пророкот Мухамед.

Овој настан беше иницијална каписла за започнување на напади на радикалните исламисти врз Франција кои сметаат дека покажувањето на кариактурите на пророкот Мухамед се навреда за исламот. Дополнителна тензија предизвикаа и изјавите на Макрон кој и тогаш а и вчера оцени дека Франција е граќанска и демократска држава каде клучна улога игра слободата на изразување. Особена тензија предизвика неговата квалификација дека Франција е на удар на Исламски Фашизам, термин кој за прв пат е упоптребен од еден политичар, и кој се очекува дополнително да предизвика гнев кај радикалните муслимани.

Речиси сите муслимански држави во светот го осудија нападот во Ница.Турција предупреди дека Исламот не смее да се користи во име на тероризам. Но сепак сеуште нема никакво извинување поради оценката на престедателот Ердоган кој неодамна ја осуди подршката на Макрон за објавувањето на карикатурите на Мухамед, порачувајки му дека му треба ментално лекување.

Франција како и цела Европа се на мета на теористички напади на радикални исламисти како псоледица од повеќедеценските тензии на Блискиот исток. Во Франција како поранешна колонијална сила живее голема муслиманска заедница која и е лојална на државата. Но сепак во сите тие заедници постојат заспани ќелии, таканаречени спијачи, кои можат да бидат активирани и да делуваат. Терописмозт се префли на улиците и државата може многу тешко да предвиди кој, што и каде би можел да се случи нов теросттички напад.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

10 − 6 =