Андоновиќ: Наместо ветената дипломатија Бајден започна да бомбардира

You must need to login..!

Опис

За нешто повеќе од месец дена од својата претседателска инаугурација американскиот порестедател Џозеф Бајден ја нареди својата прва бомбашка кампања. Мета на нападот на Бајден беше база на проиранските милиции Катаиб и хезболах во источниот дел на Сирија,, а главен повод беше одмазда за нивните напади изведени минатиот месец врз америкаснките воени бази во Ирак. Се претпоставува дека со овој напад Бајден сака да му упати проака на Иран дека времнето на празните закани кои Трамп ги упатуваше се минато и дека Техеран може многу лесно да биде цел на американска воена инвазија доколку не се рвати на нуклоераниот договор со САД- запирање на производството на уртаниум во замена за укинувањето на американските санкции., Дека Техеран и Вашингтон се приближуваат до остра реторика и воена конфронтација доаѓаат и најавите на ниранските челници кои го зголемија за 20 проценти производството на ураниумот, што американците го гледаат како голема воена закана за американската национална безбедност. Но и покрај се, ракетниот напад врз позициите на проиранските милиции во Сирија предизвика конфорнтации и внатре во САД.

Имено нападот Бајдне го нареди без одобрување на конгресот, што предизвика остри рекации меќу конгресмените од редовите на демократите Американскиот конгрес уште од крајот на втората светска војна нема прогласдено официјално воена состојба што на американските престедатели им се давбашае авторитет сами да покренуваат воени акции и операции во светото. Меѓутоа она што конгресот го одобрува е употреба на одредена и дозирана воена сила, воведена по теорорстичлките напади на 11 септември 2001 та година но сепак конгресот да биде информиран, што во овој случај топа не беше сторено Според историјата, изминатите две децении четири американски претседатели во минатото го искористиле ова право за изведување на воени акции врз 19 држави во светот.

Ракетирањето на позициите во Сирија навестува една старо нова политика на новиот американски претседател. Американскте медиуми пак со краток коментар дека со новата акција врз Сирија Бајден демонстрира дека ветената „нормалност“ може да подрзабира и „неуставност и неморал“ А кои ќе бидат следните цели на ваквиот тип на превентивни акции во светот ? ќе се види во наредниот период.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

12 + eight =