Андоновиќ: Мутираниот Ковид ја стави Британија во нов „лок даун“- Вашингтон се подготвува за утрешните протести

You must need to login..!

Опис

Велика Британија до средината на март ќе биде во карантин. Бртианснскиот премиер Борис Џонсон во синоќешното телевизиско обраќање најави дека новите мерки ќе траат барем до средината на февруари, иако Велика Британија го забрза процесот на вакцинација, со што стана првата земја во светот што користи вакцина од Астразенека и Универзитетот Оксфорд. Џонсон рече дека граѓаните мора да останат дома, како што беше наредено во март, за време на првиот бран на пандемијата. Забраната за движење сега е воведена поради мутираната варијанта на вирусот што се шири многу побрзо од порано. Според новите правила, што ќе стапат на сила наскоро, училиштата и колеџите ќе бидат затворени за сите ученици и студенти, освен за децата на работниците кои треба да одат на работа. Студентите нема да се вратат на колеџ најмалку до средината на февруари. Сите продавници што не продаваат неопходни стоки, како и услугите како што се фризерите, ќе бидат затворени, додека рестораните можат да подготвуваат храна само за испорака.

Покрај Бртианија, мутираниот вирус веќе е забележн и во Холандија, Грција и Шпанија. Основачот на компанијата,, Мајкрософт Бил Гејтс, кој изминатите месеци беше во центарот на светската медиумса јавност околунеговиот ангажман во справувањето со пандемијата изјави дека во анредениве мсеци светот ќ се соочи со нов тип на коронавирус кој може да биде поопасен од досегашниот.Гејтс овој вирус го нарече Ковид 21,Засега нема потрвда од светските здравствени власти за тврдеењата на Гејтс, како и прецизна информација дали досега развиените четири вакцини за имунизација против Ковидот ќе можат да влијаат во сузбиањето на новиот мутиран коронавирус. Во своевиден ,,Лок даун’ од вечерва се става и америакнсата престолнин Вашингтон, но за разлика од Лондон причина за затварањето се утрешните масовни протести најавени од страна на престедателот во заминување Доналд Трамп кој ги повика своите прврзаници утре да го демонстрираат свето негодување против, как што вели трамп изборната кражба и измама на победникот на претседатеските избори Џо Бајден

Во главниот град на САД е мобилизирана Националната гарда пред планираните протести на приврзаниците на претседателот Доналд Трамп. Приврзаници на шефот на државата планираат собири денеска и утре во обид да ги поддржат недокажаните тврдења на Трамп дека му е украдена победата на претседателските избори на 3 ноември.

Полицијата во Вашингтон постави знаци во центарот на главниот град со предупредување дека носењето огнено оружје е незаконски. бидејки според полицијата регистрирани се граќани кои во минатото носеле или имаат намера да дојдат на протестите вооружени, Претходно на протестите кои се одржаа на 12 декмври беше уапсен лидерот на крајнодесничарсдката група Proud Boys кој беше обвинет за уништување имот поврзан со претходен протест за поддршка на Трамп. Уапсен е и за нелегално поседување оружје. Во последните денови Трамп постојано ги охрабруваше своите приврзаници да организираат протести, па дури и навести дека тој самиот може да се вклучи. За време на викендот, тој излезе со пораката „Ќе бидам таму. Историски ден!”. Демонстрациите треба да се совпаднат со официјалното гласање во американскиот Конгрес в среда, кога ќе бидат преброени гласовите од Изборниот колеџ, кој ја потврди победата на Џо Бајден на претседателските избори.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

2 × 2 =