Андоновиќ: Мијанмар – прва меѓународна интервенција на Бајден

You must need to login..!

Опис

Советот за безбедност на ОН одржува вонредна седница поради ситуацијата во Мјанмар, по воениот преврат во земјата. На седницата највисокото безбедносно тело во светот треба да заземе став за и околу воениот пуч и преземањето на земјата од страна на војската Во меѓувреме, норвешкиот Нобелов комитет вчера соопшти дека е згрозен од апсењето на лидерката на Мјанмар Аун Сан Су Чи, која ја доби Нобеловата награда за мир во 1991 година. Американскиот престедател Џозеф Бајден најави дека САД итно ќе преземат воена акција против воениот режим во Мијанмар..Иако не рпецизираше каква акција ќе преземе, не се исклучува дека освен економските и дипломатски санкции кон државата САД би можеле и воено да интрвенираат и да ја симнат од власт воената хунта.

Војската на Мјанмар вчера прогласи вонредна состојба, ја презема власта во државата и уапси голем број на високи владини функционери како одговор на измамата за која тврдат дека е спроведена на минатогодишните општи избори. Уапсени се и претседателот на Мијанмар Вин Мајнт и премирката Аунг Сан Су Ќи, која како лидер на Национална лига за демократија освои уедливо мнозинство на парламентарните избори во декември минатата година. Лидерката Анг Сан Су Чи беше 22 години во притвор, а дојде на власт 2015. Додека беше во притвор ја доби и Нобелова награда за мир во 1991. Армијата на Мијанмар ја обвини СУ ЧИ дека власта ја презела преку изорна измама и најави дека воената состојба ќе биде со траење од една година време за кое војската ќе организира услови за фер и легални парламентарни избори.

Су Ќи во писмото објавено на социјалните мрежи од нејзината партија, го повика населението да не го „прифаќа“ воениот удар. Војската во Мијамнар, поранешна Британска колонијана Бурма, на власт беше 49 години. По паѓањето на воениот режим остана доминатна во околу 25 проценти во парламентот и ги контролира министерствата за внатрешни и надворешни работи како и граничната безбедност. Засега изостана реакцијата на Москва и пред се на пекинг околу преземањето на воената власт во Мијанмар. Се очекува изнесување на официјалниот став на овие две држави постојани членки за време на денешната седница на Советот за Безедност.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

sixteen − nine =