Андоновиќ: Курти би гласал за обединување со Албанија но за тоа треба да се донесе закон за референдум

You must need to login..!

Опис

Лидерот на косовската партија Самоопределување Албин Курти, победник на минатонеделните избори, изјави дека би гласал за обединување на Косово и Албанија на евентуален референдум ако тоа би можело да биде изведено на мирен и демократски начин. Но, како што нагласи Курти, Косово засега нема закон за референдум и за донесувањето на овој закон ќе мора да се промени косовскиот Устав.Во сегашниот Устав на Косово се нагласува дека дека Косово е суверена независна земја, а членот 1.3 истакнува дека Косово не може да се соедини со друга земја“.

Сепак доколку дојде до промена на уставот, за евентуалното обединување со Албанија же треба да се прозиенсат граѓаните на девете држави преку референдуми. Ставот на Курти ги подигна ионака повежегодишните тензии околу статусот на Косово чија независност ја сопорува Србија.

Новата администрација на САД како самиот претседател Џозеф Бајден неодамна им порача на раководставата на Белград и Приштина да го продолжат дијалогот и што поскоро да постигнат договор во меѓусебните односи. Особен акцент, Бајден стави во барањето кон Србија да ја признае косовската независност, што за политичките кругови во Белград е неприфатливо. Останува да се види каков ќе биде ставот на Вашингтон за засега хипотетичките најави на Курти за обединување со Албанија, ако се земе во предвид дека Косово од барање за независност од една држава сега како да сака да влезе во нова авантура со која ќе го загуби косовскиот суверенитет

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

fourteen + 5 =