Андоновиќ: Крај на драмата со исчезнатите вакцини на Астра Зенека – пронајдени во фабрика во Италија

You must need to login..!

Опис

Исчезнатите 29 милиони дози вакцини на АстраЗенека ,наменети за Европската унија и за донации за посиромашните земји преку програмата Ковакс се пронајдени во Фабрика во Италија. На барање на Европската комисија, италијанските безбедносни сили извршија инспекција за време на викендот во фабриката „Каталент“ во Анагни, во близина на Рим, и ги пронајдоа залихите на дози од вакцината на АстраЗенека, Инцидентот со исчезнатите вакцини го обелодеи италијанскиот венсик „Стампа“ кој ја обвини омпанијата АстраЗенека дека во фабриките во Италија сокрила околу 30 милиони дози на вакцини против Ковид, а за кои имала намера да ги намени наместо на ЕУ, за потребите на Велика Британија АстраЗенка има договор и со ЕУ и Со Велика Британија па оттаму и нејзината пратка на вакцините беше и прчина за несогласувањата и раздорот межу ЕУ и Лондон.

Практично овој слуачај за првпат покажа какви се последици ќе има Брегзитот во идните односи меќу Лондон и Брисел. Пронајдените 29 милиони дози се дупло поголема количина од онаа која досега АстраЗенека ја испорачала за потребите на ЕУ, додека за Британците таа значи гаранција за ревакцина на 15 милиони нејзини граѓани Шведско- Бртанската компанија АстраЗенека пред околу еден месец најави дека за потребите на ЕУ ќе достави 100, наместо договорените 300 милиони дози вакцини. ЕУ негодуваше поради не исполнувањето на количеството на договорените дози, но компанијата се правдаше дека не може да го исполни договореното проади длуката на Индија да ја прекине испораката на оваа вакцина од погоните во нејзината држава и да ги рпенамени за вакцинирање на индијското население. Како решение за надминување на проблемот и АстраЗенека и ЕУ го гледаат во отварањето на произвдство во новите погони во Холандија, кои би требале да го надоместат минусот од 200 милиони дози наменети за Европа и посиромашните држави, кои чекаат вакцини против Ковид да добија со распределба преку Ковакс системот.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

seven − four =