Андоновиќ: Колку настаните во Kазахстан ќе влијаат врз раговорите меѓу Русија и НАТО за намалувањето на тензиите во Украина?

You must need to login..!

Опис

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека настаните во Казахстан не се прв ниту последен обид за надворешно мешање во внатрешните работи на државите и дека за време на немирите биле користени „Мајдан технологии“, вклучително и информативна поддршка.

На вонредната седница на Советот за колективна безбедност на ОДКБ, одржана во форма на видео конференција, Путин рече дека биле користени „добро организирани групи милитанти“, кои тој ги опиша како „очигледно обучени во терористички кампови во странство“.

„Нивниот напад врз Казахстан во суштина беше акт на агресија и на тоа беше неопходно да се реагира без одлагање“, истакнал Путин.


Тој додаде дека е јасно оти немирите во Казахстан не се спонтана акција поради повисоките цени на горивото.

„Заканата за државноста на Казахстан не се спонтани протести поради цените на горивото, туку фактот дека деструктивните внатрешни и надворешни сили ја искористија ситуацијата“, рече Путин.

Тој посочи дека настаните во Казахстан не се прв ниту последен обид за мешање во внатрешните работи на Организацијата на Договорот за колективна безбедност (ОДКБ), но дека мерките што ги презема таа организација покажуваат дека нема да дозволи дестабилизација на ситуацијата во земјите-членки или таканаречените обоени револуции.

Путин додаде дека силите на ОДКБ ќе бидат во Казахстан додека претседателот на таа земја смета дека има потреба од тоа и дека по завршувањето на задачите контингентот ќе биде повлечен од земјата.

Токму овој став на Путин за настаните во Казахстан ја отвараат и дилемата како ќе се одвива долгонајавуваниот состанок на мќеу НАТО и Русија со главна тема за деескалирање на состојбата во Украина.


До пред само една недела пред да започнат немирите во Казахстан, Русија и НАТО беа на раб на целосно прекинување на односите поради Украина. Имено НАТО ја обвиува Русија дека распоредувајќи 160 илјадна војска на границата со Украина , сака да влезе и по урнекот на анкетирањето на Крим да отцепи дел од источна Украина кад еживее претежно руско население. Москва пак негира дека има такви планови но најавува дека ќе интервенира во областа Донбас доколку НАТО и уркаиснаката армија не се повлечат од овие региони. Москва исто така бараше од аијансата да запре со ширењето на НАТО кон исток, односно кон поранешните советски републики, повикуваќи се на договорот од 1987 година кога распуштајќи го таканаречениот Варшавски мировен договор“ доби гаранции од САД дека НАТО нема да се шири на исток.


Допоплнителн непредвидливост на состанокот меќу Русија и НАТО во средата секако иницира и изјавата на генералниот скеретар Столтенберг кој вчера ги отфрли барањата на Русија и и порача дека НАТО ќе се шири кон сите држави кои сакаат да се интегрираат во алијансата. останува да се види како ќе заврши овој состанок закажан на 12 јануари, ако се земе во предвид на многу тензичната и многу комплицирана состојба на односи меќу Русија и западот кои имаат пониско ниво на односи од оние кои ги имаа за време на „Студената војна“

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

4 − four =