Андоновиќ: И вооружениот судир во јужното кинеско море, и упадот на мигрантите во Полска, беа спречени со водени топови

You must need to login..!

Опис

Тезниите во Јужното кинеско море за прв пат додјода до точка на конфликт, отако кинеската морнарица, заменувајќи го традиционалнното оружје. употреби водени топови за да ги попречи спецјалните единици на филипинската армија да се распоредат на еден атол во спорната област. Филипинските спецјалци го зазедоа атолот кој е лоциран во непосредна близина на реоното богат со нафта и гас на дното на Јужното кинеско море. Овој реон според Пекинг е во кинеско владеење па веднаш по нив ното распоредување , кинеската воена морнарица направи блокада на приодите кон атолот, не дозволувајќи им на бродовите кои требале да ги снабдуваат единиците на копно да пријдат и да им достават храна и потребна опрема на овие единици. Откако филипинските спецјлци се обиделе да ја пробијат блокадата , кинеската морнарица ги онневозмможила со употреба на водени топови и ги принудила да се повлечат. за среќа бил избегнат вооружен инцидент и евеентуални жртви.

Филипинската влада која е близок пацифички сојузник на САД го осуди однесувањето на Кина и се закани дека ке побара помош од својот партнер САД да помогнат да го вратат овој геостртешки атол во свое владение. Покрај Кина во последните денови лидерите на западните држави изразија загриженост поради илјадниците руски сили кои се појавија во близина на источните граници на Украина. Генералниот директор на НАТО во понеделникот ја предупреди Москва на „потенцијални агресивни дејствија“ откако украинските власти процениле дека има околу 90.000 руски војници „во близина на границата и на привремено окупираните територии“, како и во Црното Море. Украина но и полско – белоруската граница остануваат голем ризик за избивање но поголем вооружен конфликт меќу истокот и западот. Мигрантите кои од Белорусија сакаат насилно да влезат во Полска повторно се обиделе да ја пробијат заштитната ограда и да влезат на полска територија, но биле спречени од послките воејници кои со водени топови успеале да ги оневозможат и принудат да се повлечат на белоруска територија. Идентично како во случајот во кинеското море, и на полско белоруската граница, со употребата водените топови успеа да се избегне поголем инцидент и евентуални човечки жртви. Но жешките точки за потенцијален конфликт остануваат и натаму да бидат ризик за дестабилизрање на овие региони.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

20 + 3 =