Андоновиќ: Импичментот на Трамп уставен, исходот на отповикувањето однапред осуден на проапст

You must need to login..!

Опис

И покрај заминувањето од престедателската функција, поранешниот претседател на САД Доналд Трамп и натаму е во фокусот на светската јавност. Иако заврши неговиот 4 годишен претседателски мандат, тој не заврши со испишување на историјата на политиката во САД. Овој пат се работи за сенатската иницијатива за процесот на отповикување на Трамп од престедателсата функција. Историската роља ја добива во улога на прв поранешен престедател за кого и покрај заминувањето од престедателсата функција ќе се одлучува тој да биде отповикан. Бидејќи нема од каде да замине, штетата која може да му биде нанесена е Трамп доколку биде еотповикан да нема право во иднина да се занимава со политика, ниту пак да обавува јавни државни функции..

Се чини дека иницијатативата на сенатот е токму иснпирирана од ова, ако се земе во предвид дека токму Трамп кој сеуште не го признава поразот на престедателските избори, најавува дека за 4 години, по истекот на мандатот на Бајден, планира повтрно да се кандидира на претседателските избори. Деморкатрскиот дел од сенатот околу 50 сенатори не кријат дека по поразот на Трамп планираат сега да го поразат и таканаречениот ,,Трампизам “ и сето она што тој како претседател изминатите четири години се обиде да го инсталира како политика и вредности на САД. Сепак, мала е веројатноста дека Трамп ќе отповикан односно ќе продолжи да испишува нови страници во политичката и претседателска историја на САД Во моментов во сенатот има 50 демократски сенатори кои сигурно ќе гласаат за негово отповикување. но се поизвесно е дека нема да ја имаат поддршката од доволниот број (17) републикански сенатори.. Иако голем дел од републиканските сопартијци на Трамп во минатот најавуваа дека би гласале за отповикување на Трамп, судејќи според последното расположение, сепак нема да ја подржат демократската иницијатива.

Конечно Трамп најверојатно е минато за републиканците кои по својот кандидат на претходните избори ќе мораат да бараат нов наследник во претедателската трка за четири години. Дотогаш Трамп во свој стил, како што самиот вели , ќе игра голф, ќе ужива во комодитетот на својата престедателска апанажа и ќе ја плаши американсата јавност дека кога ќе СЕ ќе заврши, ќе ја мобилизира своја трета политичка опција и за четири години ќе се обиде да го повтори успехот од 2016 година кога беше избран за претседател на САД

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

1 + four =