Андоновиќ: Илјадници приведени, во најголемите антивладини протести по географска распространетост во Русија

You must need to login..!

Опис

Руската полиција вчера приведе околу 5000 лица на протестите кои во над 100 градови низ Русија на кои демонстрантите бараа ослободување на приведениот опозиционер Алексеј Навални. Руската полиција употреби прекумерна сила при приведување на повеќе од 5.000 луѓе на национално ниво, додека демонстрантите излегоа на улиците втор викенд по ред и побараа ослободување на затворениот опозициски политичар и антикорупционер Алексеј Навални. Бројните новинарски екипи кои ги следеа протестите емитуваа снимки на кои се гледа како полицијата користи прекумерна употреба на сила врз демонстраните Тие беа влечени во комбиња и беа тепани . Сопругата на Навални беше меѓу повеќе од 1.500 лица приведени во Москва, каде активистот е во притвор на 30 дена, додека го чека судењето за кршење на условната слобода. По неколкучасвното приведување сопругата на Навални беше пуштена на слобода но со обврска еднаш недлено да се пријавува во полиција. Вчерашаната полициска демоснтрација на сила, западните агенции ја поистоетија со бруталноста која за време на немирите во Белорусија ја демонстрраше повеќе деценискиот лидер Александар Лукашенко Поситоветувњето со режимот на Лукашенко беше инициран од извештаите дека за време на протестите, освен демонстранти, биле приведени и новинари кои го следеле настанот. Американската амбасадата во Москва ги повика руските власти да ги почитуваат меѓународните човекови права и слободата на печатот.

Државниот секретар на САД, Ентони Блинкен, во меѓувреме, преку твит рече дека Соединетите Држави „ја осудуваат постојаната употреба на груба тактика против мирните демонстранти и новинари од страна на руските власти веќе втора недела. Ние го обновуваме нашиот повик Русија да ги ослободи приведените кои се борат за нивните човекови права, вклучително и Алексеј Навални“. Руското Министерство за надворешни работи возврати со обвинување ека Соединетите Држави „грубо се мешаат “ во руските работи и го обвини Вашингтон за промовирање повици за, како што смета Москва, незаконски собири од неодредени „онлајн платформи контролирани од Вашингтон“. Опозицоните демонстранти најави продлжување на протестите и во текот на следниот викенд се додека опозиционерот Навални не биде пуштен на слобода. .Навални пак на 5 фебруари треба да се соочи со судот кој пак според нјавите ќе му ја замени двојната пет годишна условна казна со затворска поради неговто напуштање на земјата. Протести имаше и во неколку западни држави, но за разлика од оние во Русија , во белгија Австрија и Холандија се протестираше против воедените мерки за забрана за движење и карантин поради Ковид пандемијата Полицијата растера или приведе стотици демонстранти против карантинот од Ковид-19 во Унгарија, Австрија и Белгија.

Во Белгија полицијата приведе над 200 демонстранти, додека властите во Виена го разбија забранетиот протестен марш на над повеќе 5000 млади лица и денсичари кои се спротисавија на мерките. Британската полиција пак прекина забава на некоклку десетици лица кои се забавувале на еден брод во Лондон и покрај забраната за групирање, додека пак , Во Германија 200 лица се уапсени кои правеле забава во една шума во близината на Берлин . Единствено Италија засега отстапува од овие мерки координирани на европско ниво и најави дека и покрај пандмеијата и бројот на заразени, планира да ги отвори сите угостителски објекти во земјата

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

13 − 1 =