Андоновиќ: Изборот на Бајден за престедател на САД ја охрабрува опозицијата во Белорусија и Грузија да протестира

You must need to login..!

Опис

Во Белорусија повеќе недели траат масовни протести на опозиуцијата низ улиците на престолнината Минск каде демонстрантите протестираат против актуелната власт на престедателот Александар Лукашеко кого го обвинуваат дека сториол изборна измама сњо која побе3дил на неодманешните престедателски избори. Опозицијата бара повтрорување на изборите, сметајки дека убедливата побеада на Лукашенко е груб фалсификат. Само во текот на вчерашниот ден прис судирите со демонстрантите б елоруската полиција уапси повеќе од 800 демонстранти во Минск и другите градови На видео снимки презентирани од Центарот за човекови права „Весна”, кој не е признат од Владата во Минск, се прикажани членови на безбедносната служба со палки кои ги бркаат демонстрантите и ги придружуваат во полициски возила.

Како што пренесуваат странските агенции, во трговски центар, полицијата ги заклучувала вратите и ги претресувала луѓето барајќи пропаганден материјал, а биле контролирани и луѓето во автомобилите. Меѓу уапсените се регистрирани и 20 жени, учеснички на денешниот протест на Плоштадот на слободата во центарот на Минск. Медџиумите јавија и дека била уапсена и Олга Кижњикова, поранешна мис на Белорузија за 2008 година, и таа, како и другите уапсени жени, со комбе била пренесена во полициска станица. Жестоки протести на опозицијата се одржуваат и во уште една поранешна советска република Грузија. Таму опозицијата протестира и бара одржување на нови парламентарни избори. Полицијата употреби водени топови во близина на канцеларијата на Централната изборна комисија на Грузија за да ги растера демонстрантите кои бараа оставка од шефот на комисијата и нови парламентарни избори. кои се закануваат дека ќе останат пред зградата на ЦИК додека не бидат исполнети нивните барања.

Грузискиот закон предвидува полицијата да ги предупредува цивилите пред да користи водени топови. Давит Бакрадзе, лидер на опозициската партија Европска Грузија, изјави дека парламентарните избори во земјата одржани на 31 октомври „не беа ниту слободни ниту фер“ и дека неговата партија не ги прифаќа официјалните резултати. Претходно Обединетото национално движење, најголемата опозициска партија во земјата, исто така ги отфрли изборните резултати, со кои владејачката партија Грузиски сон освои третата последователна изборна победа. Настаните во овие две пооранешни советски републики доаѓаат во време кога на престедателскјата фунцкија во белата куќа наскоро ќе додје деморкатот Џозеф Бајден . Неговиот , сега веќе претходник Трамп, водеше пасивна политика во овој дел од светот.

Добрите познавачи на светската политика очекуваат дека Бајден откако ќе седне на престедателската функција со сигурност ќе се ангажира околу политиката кон овие две републики. Познато е дека Грузија заедно со украина претендираа за влез во НАТО алијансата на што Москва во минатото се проитивеше. Светот е во очекување да ги види следните потези на новата администрација Бајден кон овие републики во Кавказот како и кон самата Русија

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

five + 5 =