Андоновиќ: Изборниот колеџ треба да ја потврди победата на Бајден, Трамп се уште не го признава поразот – 25 години од потпишувањето на Дејтон

You must need to login..!

Опис

Изборен колеџ од 538 претставници на 50 американски сојузни држави се состанува денеска за официјално да ја потврди победата на Џо Бајден на претседателските избори, ставајќи крај на неуспешните обиди на Доналд Трамп да се врати по поразот од 3 ноември. Изборниот процес во САД не е завршен се додека не се состанат и гласаат претставниците на гласачите, чиј број е пропорционален на бројот на жители во секоја од државите. Електорите речиси секогаш гласаат за претседателски кандидат кој победил во државата што ја претставуваат. Резултатите од изборите покажуваат дека демократот Бајден, поранешен потпретседател, освои 306 од 538 достапни гласови – повеќе од потребните 270. Трамп, републиканец, освои 232.

Во САД, кандидат не победува со освојување мнозинство на национални избори, туку преку систем на изборен колеџ што им доделува изборни гласови за 50 држави и на дистриктот Колумбија. Електорите секогаш гласаат за претседателскиот кандидат кој победил во државата која ја преставуваат. Гласовите дадени денеска ќе бидат испратени до Конгресот за официјално пребројување на 6 јануари, последната фаза од сложениот изборен процес во САД. Меќутоа, Трамп и републиканците барем засега не се откажуваат од тврдењето дека на избрите е направена груба изборна измама особено со гасовте испратени преку пошта. Трамп се обидува да ја оспори победата на Бајден во пет сојузни држави: Аризона, Пенсилванија, Невада, Џорџија и Висконсин, каде што ноќта на 3-ти ноември републиканецот Трамп имаше солидно водство, но кое започна да се топи следните денови по вклучувањето на гласовите по пошта во кои наводно Бајден освојувал и по многукратно повеќе гласови отколку што добил на самите избирачки места.

Судовите во овие сојузни држави веќе ги отфрлија приговорите на правните тимови на Трамп. Во меѓувреме Трамп најави и дека ќе стави вето на буџетот за одбрана усвоен во петокот од Конгресот. Буџетот за одбрана на САД од 740,5 милијарди американски долари беше изгласан со огромно мнозинство во Претставничкиот дом и со 84 спрема 13 гласови во Сенатот, супер мнозинство за надминување на претседателското вето. Од друга страна Трамп смета дека Кина ќе има најголема корист од новиот закон за одбрана! Инаку во новиот изгалсан проект се предвидува и санкции против руските гасоводи „Северен поток-2“ и „Турски поток“, како и против Турција за руските ПВО системи С-400. Во текстот се наведува и дека 250 милиони долари (во споредба со 300 милиони претходната година) ќе и бидат доделени на Украина во рамките на иницијативите за безбедносна соработка. Денеска се навршува и 25 години од потпишиувањето на Дејтонскиот мировен договор со кој се стави крај на граќанската војна во порашнетата југословенска република Босна и Херцеговина, во кој беше договорено 25 години подоцна, Босна и Херцеговина останува длабоко поделена федерација помеќу Федерално Сараево и Бања Лука.

Многумина западни аналитичари се со оценка дека Србија не сака да го загубисвојот воен плен Република Српска, а од друа страна муслиамснко Сараево сака да ја интегрира целата територија вклучувајки го и српскиот ентитет во една унитарна држава. Западот смета дека Дејтонскиот мировен договор потпишан пред 25 години донел мир но тој треба да се надрградува.Дејтон не е покрив, туку темел за интегрирање на БиХ во подобра иднина а тоа е ЕУ, сметаат западните држави. Од друга страна Русија смета дека Дејтоснскиот мировен договор е добар и функционален и дека нема потреба тој да се менува.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

5 × three =