Андоновиќ: Изборите во САД,-уставна криза и нов кластер на заболени од Ковид

You must need to login..!

Опис

Односот на силите односно резултатот според досега преборените гласови во моментов е 264 електорски гласови за Бајден наспрoти 214 елкторска подршка за Трамп. На Бајден му е потребна само победа уште во сојузната држава Невада која носи 6 лектеорски гласови, за целосно да ја заокружи изборната победа Победникот на овие избори треба да освои 270 елкекторски гласови Иако и двата табора на неколкупати прогласија победа, сепак трката во пребројување гласови продлжува. Не е исклучено и дека победникот на овие избори, да биде одлучен во уставниот суд.

Откако Трамп вчера побара од судот да го прекине гласерто во неколку сојузни држави, обвинувајки за кражба на гласови. Тимот на републиканците го упати и порнашениот градоначалник на Њујорк Рудолф Џулијани во Пенсилванија,, сојузна држава ,каде има таканречени колебливи гласови и каде Трамп тврди дека победил.. Џулијани кој сега е адвокат на американскиот претседател Доналд Трамп, соопшти дека со правниот тим на претседателот заминал за Пенсилванија за да ги оспори изборните резултати во оваа сојузна држава, што се смета за важна за исходот на изборите во САД иу која носи 20 електорски гласови Џулијани на Твитер напиша дека во Филаделфија има „масовни измами“, тврдејќи дека демократите се обидуваат да ги „украдат“ претседателските избори и дека републиканците нема да го дозволат тоа.

Слични обвинувања за навоидна краѓба на гласови репуѕбликанците имаат и во сојузните држави Висконсин Невада Милчиген Северна Каролина Џорџија сите држави сом колебливи гласови.чРепубликанците и Трамп се обидуваат да предизвикаат таканаречена уставна криза, настан кој потсеќа на претседателската трка во 2000 година, кога во услови ан мачен и долг судски процес, тогашниот републиканси кандидат Џорџ Буш помладиот успеа да ја земе победата на изборите од тогашниот кандидат на демократите Ал Гор. Сега околностите се поинакви и целото оспорување и обвинување за таканаречена кражба на гласови го згоемува ризикот од тензии пред се поради медиумските информации дека и синоќа и утринава голем број на привирзаници на Трамп, некои според медиумите и вооружени се е собираат пред центрите за броење на избирачките ливчиња за претседателските избори.

Во некои држави, каде што води американскиот лидер, демонстрантите бараат да се стави крај на броењето, а во други, каде заостанува – да продолжи. Приврзаниците на Трамп и крајно десничарската „Стоп за крадење“ се судрија со демонстрантите за „Број ги гласовите“ пред округот Кларк, Лас Вегас. Ситуацијата е слична на онаа во 2000 година, кога на Флорида беа организирани демонстрации за да се запре пребројувањето на гласачките ливчиња на претседателските избори меѓу Ал Гор и Џорџ В. Буш. Поради сериозноста на ситуацијата Министерството за правда на САД им соопштило на федералните обвинители дека законот и дозволува на владата да испраќа вооружени полицајци во центрите за броење, Во меѓувреме Нов рекорден број на нови инфекции со Ковид-19 за еден ден е регистриран во САД вчера Според американски медиуми, најмалку 102.591 нови случаи биле пријавени еден ден по изборите во САД. Рекордни бројки на новозаразени се регистрирани во државите Колорадо, Ајдахо, Индијана, Мејн, Мичиген, Минесота, Род Ајленд, Вашингтон и Висконсин. Се стравува дека изборите во САД создаваат нов кластер на заболени од Ковид 19.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

three + 19 =