Андоновиќ: Изборен пораз на Макрон и Ле Пен, и на вториот круг регионални избори во Франција

You must need to login..!

Опис

Републиканската партија на францускиот претседател Емануел Макрон постигна многу лош резултат на вториот круг од регионалните избори со вкупно седум проценти од гласовите, а нешто подобар резултат освои Националниот сојуз на Марин Ле Пен, која дони 20 проценти, покажаа излезните анкети. Најдобар резултат постигна десничарската Републиканска партија, која ја доби довербата од 38 проценти од гласачите, следена од социјалистите и зелените со околу 35 проценти.

Идентично како и пред две недели, и вториот круг од изборите беше обележан со екстремно слаб одзив, бидејќи гласаа само 33,7 проценти од гласачите. Регионалните избори во Франција се одржуваат на една година пред претседателските и претставуваат главен тест за рејтингот на партиите и политиките кои ги водат.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

seven + two =