Андоновиќ: Иако лидер по број на вакцини, Србија во карантин

You must need to login..!

Опис

Србија изминатиот викенд беше во дводневен целосен карантин поради растечките бројки на новозаразени и починати лица. Според српските власти одлуката за затварање и забрана за движење била донесена по енормно растечкиот број на новозаразени кој за едно днеоноќие се искачил на повеже од 4000новозарзени и 17 починати.. Мерките како штто тврдат срспките власти треба да ја сузбихјат и недисциплината која , како што потенцираа , владее кај дел од граѓаните кјои грубо ги рпекршуваат прошишанбите мерки. Зачестени се рациите и полициските упади на бројни таканаречени ковид забавио, каде се приведуваат и по неколку стотини лица кои без заштитни маски се групираа во затворнеи простории.

Дел од кризниот штаб, пред се од медицинската фела побараа од политичарите да воведат поригорнозни мерки. Епидемиолозите бараат од владата да воведе 7 дневен карантин , кој , како шпто сметаат е единстевн разумен временски рок да се сузбие растечкиот број на новозаразени. Според епидемиолозите во Србија најмногу е присутен таканречената британска мутација, која според нив брзо се шири особеномеѓу младите ,. Кои воедно се и најнедисциплинираните за почитување на мерките за забрана за собирања.

Во наредните денови српскиот кризен штаб треба да одлучи дали ќе воведе дополнителни мерки и повеќедневен лок даун или ќе остане само на сегашпните. Се смета дека иако вакцинацијата е во тек, мора дфа помине подлго време за таа да даде резултати, па оттаму нема простор за опуштање, велат епидемиолозите

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

four − one =